Aktuality, Editujeme

O vrstvách a maskách v Zoneru X

Jsem z toho jelen, to slýchám od adeptů editace, když přijde řeč na vrstvy. Minulý týden jsem tu demonstroval vrstvy (zde) na úplně jednoduchém případu, nebyl však úplně typický. Pan S., náš čtenář, který mě vybídl k tomuto výkladu, mi poslal tento obrázek. Nic jsem s ním nedělal, jen jsem zašmodrchal SPZ. Auto a cesta jsou ve stínu, krajina za nimi napálená sluníčkem. Tedy, mezi námi, tohle je nejlíp nefotit, ale když už se stalo… Třeba nám vrstvy pomohou.

Jak na to

Obrázek otevřeme v modulu Editovat, na proužek v kartě Vrstvy klepneme pravým uchem myši a volíme Duplikovat vrstvu.

Hurá, máme dvě vrstvy. Připomenu, že očíčko znamená, že vrstva je viditelná a modrá barva označuje aktivní vrstvu (nemusí to být ta nahoře!!!). Část obrazu (krajina v pozadí) je v pořádku, musíme upravit popředí. Tak ho pořádně zesvětlíme – dejme tomu v Úrovních (lze to mnoha způsoby). Otázka: ve které vrstvě? Odpověď: Je to teoreticky jedno! Záleží přece na tom, co a jak budeme maskovat.. Nicméně prakticky – budeme nejspíš editovat tu horní, nyní aktivní vrstvu. Nasadíme na ni Úrovně a zesvětlíme ji.


Celou? Žádné výběry? Ano! To je to kouzlo práce ve vrstvách. Máme teď dvě vrstvy, spodní původní s tmavým popředím, nová je nahoře zesvětlená s přepáleným pozadím.

Na tu horní aplikujeme masku. Režim… Odkrýt vše, nebo Zakrýt vše? Až vrstvy a masky pochopíte, že je to v podstatě jedno, nicméně zde přece jen zvolíme odkrýt vše.

Jakmile jsme si aktivovali masku, aktivujeme nástroj Štětec. Budeme malovat po obrázku – černou barvou. Od minule víme, že černá zakrývá partie v aktivní vrstvě, ale zároveň odkrývá to, co je ve spodní vrstvě. Nemusím snad vysvětlovat, že na štětci volíme jeho průměr, stupeň krytí a rozmazání atd.

No a tady to máte všechno – pro názornost a připomenutí jsem vkopíroval kartu Vrstvy do obrázku, abyste viděli, že je na ikoně Vrstva vidět černá stopa vašeho štětce. Černá zamalovává (teď) přesvětlené pozadí, zakrývá ho a současně tím odkrývá dobře exponované pozadí dole.

A malujeme a malujeme… když uděláme chybu, přepneme na bílou barvu a přetahy upravíme. Slabým krytím můžeme zasahovat i do tmavší partie, můžeme tam zvyšovat kontrast. Můžeme sáhnout i běžnými editačními nástroji přímo do obrazu, do jeho nezakryté (černou maskou nekryté) části – a pak se přepnout do masky. Tohle budeme dělat, až techniku vrstev a masek lépe zvládneme. Nicméně i v tomto jednoduchém příkladu vidíme, jak se obraz dá v dílčích partiích upravit, aniž bychom museli pracovat s nástroji výběru. Což je velké kouzlo vrstev a masek.

Chyták na závěr:
Co kdybychom se spletli a místo masku Odkrýt vše dali Zakrýt vše?

Svět by se nezbořil. Pracovali bychom bílou barvou a odkrývali zesvětlenou partii. Dělali bychom fakticky totéž, ale v jiné části obrazu. Až toto pochopíte, pochopili jste vrstvy a masky. 🙂

Úplně na závěr:
Vono je lepčí to vyfotit za rohem na sluníčku než se tím trápit na počítači… :-))