Fotografická technika, Fotografujeme

Co je lepší a za kolik

 

Na serveru Fstoppers se zamyslil Alex Cooke nad srovnáním nového Sony A1 s Canonem R5. Připomenu, že jde o absolutní špičku v oboru plnoformátových bezzrcadlovek. Sony A1 stojí 194 tisíc, Canon R5 123 tisíc. Cookovu úvahu lze jednoduše shrnout. Papírově je Sony A1 lepší. Zatím se nic jiného než papírové srovnání dělat nedá – co má paměť sahá, ještě se nestalo, aby velké weby, jako je Dpreview, nedostaly (pod závazkem hlubokého mlčení) vzorek chystaného přístroje dopředu. Takže co dělá Dpreview? Referuje o Fujinách, až se z něho kouří a A1 věnoval jeden článek uvařený z vody…

Zpět k tématu. Papírově je A1 lepší, ovšem… stojí to zlepšení o sedmdesát tisíc rozdílu ceny? Má 50 mega proti 45 mega Canonu. Datový tok je na Sony 4x rychlejší (vlastnost vrstveného snímače), to má efekt sníženého rolling shutter při sériovém focení (efekt ohnuté golfové hole nebo vrtule letadla); hledáček má dvakrát větší plochu a stabilizace slibuje 8 stupňů proti 5,5 Canonu. Sony má posun snímače a pak získáme 199 megapixelový obrázek. Prý lépe zvládá teplotu, ale zatím to nikdo neměl v ruce. Stojí to za sedmdesát tisíc, ptá se Cooke. Pak ještě dodává, že v nabídce skel chybí Sonymu důležité objektivy, jako je 200/2.0 a 300/2.8. Nakonec vznáší otázku: a co až Canon přijde s očekávanou R1, tedy bezzrcadlovým ekvivalentem stávající řady 1D X?

Tolik tedy Alex Cooke.

Diskutovat nemá smysl, vyvracet něco tím míň. Jen to podotknu, že profi chce mít to nejlepší, zvláště pak v oboru reportážní, najmě pak sportovní fotografie. Holt, tam rolling shutter hraje roli, i mírné zrychlení ostření hraje roli, ethernetový výstup může hrát roli. A ještě řeknu, že jsme ještě nikdo neměli A1 v ruce a neviděli fotky, protože, s odpuštěním, na fotce záleží.

Tím ale nechci argumentaci Alexe Cooka odbýt. Často se na mě obracejí lidé, abych poradil s výběrem. Zvlášť v dnešní době, kdy nové modely bývají jen o maličko lepší než stávající, ale rozdíl v ceně je zásadní. A to jde o výběr nového foťáku. Závažnější je úvaha obnovy výbavy, jít do nového modelu a prodat starý? Taky jsem zůstal při Canonu 5D Mk III a nešel do Mk IV, dokud jsem fotil Canonem a teď jsem zůstal na Sny A7R Mk III a nešel do Mk VIV, nejsem blázen, abych se ztrátou prodal foťák, se kterým jsem vrcholně spokojený a za příplatek iks desítek tisíc si koupil Mk IV, protože má větší knoflíky. Takže na metoda, porovnávat kolik legrace za kolik peněz získám, ta je správná. Však tady jsem vždycky připomínal zásadu: budu líp fotit, když si koupím to či ono?

Pro zasmání na konec.

Takže Fstoppers v jistém smyslu sprdli Sony A1. Legrační je, že 13. srpna 2020 zveřejnili článek a video Scotta Choucina, který porovnává svoji profi výbavu tělo s pěti objektivy s cenou… Canonu R5 za stejné prachy. Ono to chce trochu přemýšlet a nezapomínat, že šuple s foťákama se může stát bezednou studnou…