Fotografická technika

Pentax K-3 III

Na rumorových webech se hlásil už dlouho, takže mě datum 1. dubna nezaskočilo a věděl jsem, že je to seriózní zpráva. Moc mě potěšila oficiální stránka Ricoh Pentax, kde pyšně píší: Pentax věří v budoucnost SLR fotografie. Následuje rozvedení té myšlenky:
Když fotografujete jednookou zrcadlovkou, světlo prochází objektivem a následně optickým hledáčkem. Obraz vidíte přímo svým okem a cítíte ho svým srdcem. Se zrcadlovkou získáte nenapodobitelné zážitky. Nejen že vás budou těšit pořízené obrázky, ale užijete si celý proces fotografování, od rozhodnutí co a kde fotit, k prohlížení scény, komponování obrazu až po konečné stisknutí spouště.
Ono na tom něco je, a to říkám já, který už pět let fotí prakticky výhradně bezzrcadlovkou. Takže je dobře, že se Pentax nenechal svést z cesty – a možná že tu tento průkopník inovací ze šedesátých let (skákací zrcátko a vnitřní měření byly revoluční změny!) bude držet tradici DSLR, jako Leica drží v řadě M tradici dálkoměrných přístrojů.
A teď k přístroji samému. Model K3 přišel na svět v roce 2013, jeho římská dvojka o dva roky později a na trojku jsme museli čekat dodnes. Jde o zrcadlovku s čipem o rozměrech APS-C, tedy crop factor je 1,5x. Snímač má 26 mega a zřejmě jde o výtečný Sony, používaný v APS-C přístrojích od Fujifilmu. Čip je stabilizovaný, výrobce udává 5,5 EV. Zaostřovacích bodů je 101, displej je pevný se 1,62 Mpx. Rozsah závěrky zůstává od 30 sec do 1/8000.Hledáček je optický hranolový, vestavěný fleš zmizel už ve dvojce a ani v trojce se nevrátil – na hranolu jsou sáňky pro blesk resp. pro odpalovačku. Synchronizační čas je 1/200, což je docela málo, bývá 1/250.Video je 4K. Zápis je na SD karty, dva sloty, ten č. 1 umí i vysokorychlostní zápis UHS-II. Přístroj váží 820 g, měří 135 x 104 x 74 mm, bude se dodávat černý nebo stříbrný. Na ukázce je vybaven gripem.

Papírově to tedy velký posun není, ono celkem není moc kam jít. Obrazově bude oproti dvojce jistě lepší, použitý Sony čip má vynikající pověst. Novinku je tedy třeba uvítat a pokud Ricoh bude ochoten značku Pentax dál držet v těžkých dobách, možná se mu podaří ji definovat jako milé retro: oni totiž mají pravdu, to exponování skutečnou zrcadlovkou, ono to má hodně co do sebe!

Mimochodem, ten objektiv který je zde na ukázce, je velice zajímavé sklo s rozsahem cca 30 – 65mm při světelnosti F2.8 a devítilamelovou clonou v příjemně jednoduchém systému. Pro běžnou živou a dokumentární fotografii je dobře světelný, je lehký (283 g) a nový přijde na 21 tisíc, což si myslím, že je to dobrá cena za objektiv, který budete potřebovat absolutně pořád. Nezastírám, že Pentaxu fandím, měl jsem jak kinofilmového, tak 6×7 svitkový film a pokud by se ze značky měl vyvrbit klenot pro fajnšmekry, byl bych jen rád. Něco jako když auto, tak Subaru a když zrcadlovku, tak Pentax.  Jistě víte, že dělá i fulframe DSLR, ale o té se tady dočtete víc než dost.