Fotografujeme

Zoner X a jeho vylepšený Náhled

Posledně jsem tu psal (zde)  o funkci Porovnat (ikona nahoře v nabídce Správce, anebo klávesová zkratka Ctrl+J), která nově umožňuje individuálně měnit velikost a pozici v rámci zobrazení Je to velmi šikovné, funkce Porovnat je moje oblíbená. V mé verzi ZPS14 pochopitelně není, ale kvůli ní se nebudu přezouvat z dobře vyšlapaných bot. Tohle bylo posledně.

Podobný efekt nám ale dá funkce Náhled. A teď pozor, musíme jaksi zabrousit do filosofie ZPS.

Ten nabízí režim Správce, což je obrazový manažer, dále pak Vyvolat, což je bezztrátový editor schopný vyvolat RAW soubory a Editor, což je editor se vším všudy, včetně vrstev.

Když si nahoře otevřeme nabídku Zobrazit a klepneme na Filmový pás, ve všech těchto sekcích vidíme v podstatě totéž, tedy velký náhledový obrázek a pod tím pás s ostatními fotkami ve složce. Jako příklad jsem zvolil složku z reportáže z loňska, když se světil Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze. Vidíte, že ve všech těchto třech sekcích může být základní rozvržení stejné, pokud volíte kombinaci Náhled a v něm Filmový pás:


A teď pozor: když v kterékoli této sekci kliknete přes klávesu Ctrl na fotky ve filmovém pásu, naskáčou vám jejich náhledy. Limit je 9 fotek. To je oproti funkci Porovnat šikovné v tom smyslu, že při Porovnat musíte volit, zda dvě, tři nebo max. čtyři fotky, tady můžete, opakuji, až devět.

Následně můžete s fotkami v náhledech volně manipulovat, hlavně zvětšovat až na úroveň velkého detailu, a tyto vyzvětšené – fakticky – výřezy posouvat podle potřeby.

Opakuji, toto lze dělat ve Správci, ale také v sekcích Vytvořit a v Editoru. Při editaci tedy můžete porovnávat detaily variantních fotografií. Je to velmi příjemná funkce, funguje to svižně, bez jakékoli prodlevy. Musím uznat, ano, toto je mnohem lepší než původní funkce Porovnat.

Teď nastoupím jako advocatus diaboli neboli ďáblův advokát.

K editaci, respektive k vyvolání RAW přistupuju po zralé úvaze. Dejme tomu, že mám pět záběrů Pepíčka. Těžko se mi stane, že ho začnu editovat a potom si řeknu, šmarjápanno, jestlipak tam nemám ostřejšího Pepíčka a začnu ho porovnávat s variantami. Takto si nepočínám. Nejdřív si najdu toho nejostřejšího funkcí Porovnat a potom edituju. Takže diabolicky uzavřu, že je to hezká hračka, ale nějak mi nepřijde nutná – a už vůbec se porovnávat devět fotek najednou. Mám tedy 37palcový EIZO monitor s 4K rozlišením, ale ten nepatří k běžné výbavě. Co bych si počal s devíti náhledy na dvacetipalcovém, nedejbože sedmnáctipalcovém monitoru?

Ale už toho nechám. Každýmu jeho nebe. Každopádně jako novinka je to pěkné. Mimochodem, ocenil jsem, že Zoner používá k propagaci ZPS X v jarní aktualizaci 21 fotku šachistky… evidentně inspirovanou netflixím seriálem Dámský gambit. Neznáte? Chyba, je skvělej!