Fotografická technika

Nová verze Sigmy fp

Normální logo fp je doplněno velkým písmenem L aby došlo i nedovtipovi, že přístroj patří do rodiny Aliance L, přičemž el jako Leica. Připomenu, že efpéčko je ojediněle řešená plnoformátová bezzrcadlovka, osazená 24megovým čipem 24×36 mm. Bajonet má L, tudíž k tomu jdou objektivy tohoto systému Sigma, Panasonic a Leica. Je to mrňous, měří 113 x 70 x 45 mm a váží 370 g, nemá elektronický hledáček. Cena 53 tisíc je za plnoformát uspokojivá vzhledem k tomu, že je to docela svižný rychlík.

Novinka má četná vylepšení, především je to 61 Mpx čip s ostřením na kontrast i fázovou detekci. Vysoké rozlišení  svádí k možnosti cropu – myslím, že to má smysl, když použijeme pevné ohnisko a pak uvítáme možnost „zoomovat“ výřezem – lze to provádět i na displeji roztahováním dvěma prsty. Zajímavá je možnost průběžného napájení přes USB – na př. z nabíječky (bejvávalo to běžné před dvaceti lety…) nebo powerbanky. Cenově ovšem je jinde, je na třech tisících dolarech a to se vyšplháme k 90 tisícům korun. Kde jsou ty časy dolaru za šestnáct kaček!

Já model fp bral jako kuriozitu, ale v poslední době (tedy v předposlední, protože kvůli lockdownu v podstatě dřepím doma) fotím jen street, více méně od boku, takže hledáček nepotřebuju. Objektivů pro L systém jsou dnes už mraky, kdybych efpéčko měl, možná bych koukal po pancake 7Artisans 35/5.6, u Škody za pět tisíc, nekup to! Všichni by na mě koukali a mysleli si, že jsem zdětinštěl a fotím Pionýrem z roku 1950… A on je to po čertech výkonný fotoaparát. Na nové elko jsem moc zvědavý, čekal bych, že se zlepší ostření, to je dnes hlavní strategický směr pro vývoj.