Fotografická technika

Sony 50/1.2 GM

 

Objektiv padesátka bývá dnes opomíjen. Do základní výbavy obvykle pro plnoformát patrí 24-70. Vyznavači pevných ohnisek dávají přednost buď krátkým sklům (nejčastěji používám 28 mm) anebo pak delším ohniskům. Padesátka má na plnoformátu úhel záběru cca 45 stupňů a to vede k poklidnému vyjadřování prostoru. A právě to je kouzlo tohoto ohniska a skuteční fajnšmekři si ho dokáží vychutnat. Dnešní novinku jsem pochopitelně neměl ještě v ruce, ale světelnost F1.2 slibuje úžasně efektní odpíchnutí objektu od pozadí: právě GM objektivy jsou počítány na mazlivě vlídný bokeh.Je to samozřejmě silně profesionální nářadí, cena je 2 ,3 tisíce euro a z hobbystů si ho tedy dopřeje málokdo. Ale tuším, že kdo do toho půjde, bude blízko blaženosti. Z tiskové zprávy ponechávám fakta a vyškrtávám obvyklé PR žvásty:

Tisková zpráva Sonyho

Objektiv FE 50mm F1.2 GM je vybaven nejnovější optikou včetně tří XA (extrémně asférických) členů, které zajišťují vysoké rozlišení po celé ploše obrazu. Vysoké rozlišení je zachováno i při úplném otevření clony při F1.2. Nový objektiv také zajišťuje čistý obraz v protisvětle díky technologii Nano AR Coating II od společnosti Sony, která účinně minimalizuje vnitřní odlesky a eliminuje flérování a ghosting. Díky nově vyvinuté 11lamelové kruhové cloně a jemně vyladěné optické konstrukci s minimální sférickou aberací může objektiv dosáhnout jemného a hlubokého bokehu v popředí i pozadí snímku.

Objektiv dokáže udržet fotografované objekty zaostřené i při extrémně malé hloubce ostrosti díky rychlému, přesnému a tichému automatickému ostření a sledování objektu, které zajišťují čtyři lineární motory XD (extreme dynamic) s vysokou účinností přesunu. Pokud je požadováno přesné zaostření, zejména při natáčení videa v rozlišení 4K se sledováním očí člověka a zvířat, umožňuje objektiv FE 50mm F1.2 GM uživateli soustředit se na kompozici díky své vynikající odezvě s minimálním zpožděním a malými vibracemi. Mechanismus plovoucího ostření objektivu, který je řízen speciálním algoritmem pro pohon objektivu, navíc dosahuje vysokého rozlišení v celém rozsahu zaostření s minimální zaostřovací vzdáleností 0,4 m.

Model FE 50mm F1.2 GM byl navržen s ohledem na profesionální tvůrce obsahu. Díky ergonomickým ovládacím prvkům a funkcím, jako je Linear Response MF (manuální ostření), clonový kroužek se spínačem zapnutí / vypnutí cvakání, přepínač režimu zaostření a dvě přizpůsobitelná tlačítka focus hold button, kombinuje FE 50mm F1.2 GM snadnou obsluhu s profesionálním ovládáním. Model FE 50mm F1.2 GM má také konstrukci odolnou proti prachu a vlhkosti1 a fluorovou povrchovou úpravu předního členu, která chrání objektiv před otisky prstů, prachem, vodou, mastnotami a jinými nečistotami. Objektiv, který byl vyvinut s využitím nejnovějších simulačních technologií Sony a nejnovější optické konstrukce, přichází v překvapivě kompaktním a lehkém provedení (Ř 87 x 108 mm x 778g s průměrem filtru 72mm), které 50mm objektivu se světelností F1,2 poskytuje vysokou mobilitu a snadnou manipulaci.

Cena a dostupnost

Nový FE 50mm F1.2 GM bude k dispozici na konci dubna a bude prodáván za € 2300 EURO u řady autorizovaných prodejců Sony.