Aktuality, Editujeme

Vrstvy v Zoneru – jednoduše

Jsem amatérský fotograf a kameraman. Hlavně fotím a natáčím přírodu,děti a zvířátka. Od začátku edituju v Zoneru. Nyní jsem si opatřil Zoner X. Vše se většinou po čase naučím,ale tahle věc mi dělá problém,zkrátka mi to neleze do hlavy. I tutoriály na Youtube jsem koukal, koupil jsem si knížku „Praktická příručka….“ – přímo k tomuto programu. Jsem z toho ale jelen!!! Už se s tím trápím dost dlouho a nepřišel jsem na to. Proto bych Vás snažně prosím, můžete mi udělat PODROBNÝ návod krok za krokem? Jedná se o VRSTVY A MASKY v Zoner X.

Pisatel mi poslal fotku před úpravou – a pak upravenou, jak by ji chtěl mít – svíčku barevnou v černobílém prostředí. Upravil si ji v Picase, výsledek je v záhlaví, ale rád by to udělal v Zoneru X.


Jde o možná ten nejjednodušší případ, pojďme tedy do toho.

Uvažujme o dvou vrstvách. Vtip je v tom, že – aby práce měla smysl,  musí být se obsah jedné i druhé vrstvy lišit. No a maska je připojena vždy k tomu obrázku, který je nahoře a zakrývá vybrané jeho části a umožňuje průhled na vrstvu, která je dole. To je ten princip. Díváme se shora a maska zakrývá něco z toho nahoře a vznikne tím jakoby díra, kterou je vidět to dole. Nejdřív si to ukážeme schematicky:

Budeme mít dvě vrstvy, jedna je černobílá, druhá barevná.

Vyrobíme si masku. Černá barva zakrývá, bílá odkrývá. Maska už ukazuje tvar lampičky.


Masku aplikujeme na vrchní vrstvu. Je jasné, že ta černá zcela zakryje barevnou fotku a nechá jen lampičku.


A je to tady! Maska opravdu zakryje barvu náhrobního kamene a nechá odkrytou jen lampičku. Zároveň toto je zdroj největšího neporozumění práce s vrstvami. Kdyby černá maska byla z lepenky, vypadalo by to opravdu tak, jako na ukázce – barevná lampička v černém poli. Jenže editační maska funguje jinak a to bývá obtížné k pochopení.  Černá barva v masce totiž zakryje aktuální vrstvu, ale tím zároveň odkryje pohled na vrstvu vespod.

Zde je to všechno dohromady: dvě vrstvy, maska a výsledek. Barevná vrstva je maskou částečně zakrytá a tudíž se odkryl pohled na černobílou spodní vrstvu. Maska má tedy dvojí funkci a to je bludný kořen, o který tolik lidí klopýtá, protože v naší denní praxi se nic takového nevyskytuje, tam je něco buď zakryté nebo odkryté. Při editaci je to oboje dohromady.

Toto je samozřejmě schema. Teď si to ukážeme v praxi. Vždy je třeba přemýšlet o tom, která vrstva bude horní a která dolní. Já to v praxi udělám obráceně než je to ve schematismu, řekneme se ve vhodnou chvíli proč. Je úplně jedno, co je nahoře a co dole – podstatné je, co maskujeme a co necháváme nezamaskované. Ukážeme si postup. Obrázek otevřeme v Zoneru X v oddílu Editor.

Na kartě vrstev vidíme: očíčko, to znamená, že vrstva je zobrazena; následuje náhled obsahu vrstvy a název vrstvy (generován automaticky, ale lze přejmenovat). Modrá barva značí, že vrstva je aktivní, tedy v ní se pracuje. Pravým uchem myši klepneme na Vrstvu 1.  Volíme volbu Duplikovat vrstvu.


Vrstvy jsou najednou dvě. Aktivujeme Úpravy a v nich volíme Odstíny šedi.

Vrstva zešedne – a barevná je ukrytá pod ní. Obě mají otevřené očíčko, ale vždy je vidět to, co je v horní vrstvě. Znamená to, že černobílý obrázek zcela překryl ten barevný. Klepneme na ikonu Maska a volíme Odkrýt vše. Tím se myslí, že je odkrytý pohled na vrstvu v níž ta maska je, zde na vrstvu s černobílým obrázkem.

Teď se vrátím k tomu, co jsem naznačil na začátku a proč je to tady v praxi obráceně než na schematu. Tam jsem chtěl vysvětlit, že černá maska má dvojí funkci, jednak zakryje část obrazu (ve schematu barevnou část), jednak odkryje (na schematu černobílý obrázek vespod). V této praktické části:  Je totiž v praxi pohodlnější vymaskovat malý motiv než ten velký. Proto jsem volil černobílý obrázek nahoře, tudíž jsem maskoval (zakryl) černobílou lampičku a odkryl barevnou lampičku dole. Chápu, že je to jaksi na palici, ale párkrát si to vyzkoušejte a uvidíte, že je to jednoduché.

Takže pusťme se do toho. Lampičku chci maskovat, proto ji nejdřív obtáhnu výběrovým nástrojem, například magnetickým lasem. Pozor: ikona masky musí mít kolem sebe rámeček, nicméně lasem pracuju v obrázku.

Nakonec obsah výběru přemaluju štětcem černou barvou. Ta zakryje partii v černobílém obrázku – a tím pádem se odkryje to co je ve spodní vrstvě – objeví se barevná lampička na spodním barevném obrázku.


A je to. Výsledek uložíme. Pozor: Zoner X nabízí svůj formát *.zps . To je formát, který uloží i vrstvy a historii, ale je to pracovní formát, jako má Photoshop *.psd formát. Obrazové formáty nejčastěji používané jsou komprimovaný jpg anebo datově objemnější tiff. Je to věc názoru a praxe, ale doporučuji ukládat v nativním zps, protože pak se můžete vrátit a snadno napravovat. Z něho se pak snadno dá obrázek kdykoli uložit v jpg nebo tiff.

Jakmile pochopíme princip, odhalíme finesy a skoro nekonečné možnosti, které nám při úpravě fotky vrstvy a masky dávají. Ale vždy je to: bílá odkrývá to co je v její vrstvě a černá zakrývá. Zde jsme pracovali se 100% účinností štětce – ale mnohem častěji pracujeme s menší účinností, 20% například… a spodní vrstva se pak jemně odhaluje. Například: máme fotku, uděláme si z ní dvě varianty, jedna je zesvětlená – projasnily se stíny – druhá je ztmavená a zatáhnou se světla. Tu tmavou dám nahoru, přidám masku a po stínech maluju… jakou barvou? Ano, černou, takže se objeví projasněné stíny světlé varianty, která je dole.

Kdyby to bylo pořád ještě nejasné, napište mi. Ono je to na pochopení těžké, je to taková divná logika, že něco zároveň zakryje a odkryje, v praxi ve fyzikálním světě na nic takového nenarazíme… A ještě něco. Tohle naprosto není specialita Zoneru X, obdobně se pracuje s vrstvami všude, v Photoshopu, Paint Shopu, Gimpu… všude kde mají vrstvy. Ono to jinak ani nejde.