Aktuality, Fotografická technika

LUMIX S 70-300mm F4,5-5,6 MACRO O.I.S. – doplněno o cenu

Předesílám komentář, obvykle ho zařazuji až po tiskové zprávě: toto je objektiv pro plnoformátové bezzrcadlovky Panasonic, respektive pro přístroje s bajonetem L (Leica). To je podstatné upozornění, protože pořád ještě jsme zvyklí, že Panasonic je představitel především MFT formátu (4/3 palce, půlka APS, typicky Olympus-Panasonic). Tento objektiv je ale pro ty velké, plnoformátové (34×36 mm čip) přístroje. Ještě zajímavost – objektv drží rovinu zaostření i při přezoomování, to bývá výsada kino-objektivů na kamerách! Nepamatuju, že bych se s tím setkal na fotografickém objektivu. Cena se uvádí v dolarech – baťovských 999, Megapixel ho předvěžně nabízí za 35 tisíc, to je docela cenový masakr. Pokud jde o užití,  rozsah 70-300 pro plnoformát pokládám za ideální dlouhé sklo pro běžné účely. Já používám na svém Sony objektiv Canon 70-300 L IS, ale ten váží 1050 g, kdežto tento objektiv při stejné světelnosti (a jistě lepším výkonu, je o 10 let mladší!) jen 780 g, což je až neuvěřitelné. Přemýšlím jen o té ceně – v dolarech je výrazně levnější, ale v kačkách vyjde stejně jako ten Canon (1340 dolarů, 35 tisíc korun).
Digineff

Tisková zpráva:

Společnost Panasonic představuje nový systémový objektiv LUMIX S 70-300 mm F4,5-5,6 MACRO O.I.S.
(S-R70300) založený na bajonetovém standardu L-Mount pro bezzrcadlovky LUMIX S. Řada LUMIX S zaručuje nekompromisní kvalitu obrazu a nabízí fotoaparáty a objektivy určené pro náročné tvůrce statického i pohyblivého obrazu.

Nový LUMIX S 70-300mm F4,5-5,6 MACRO O.I.S. se může pochlubit vynikající kvalitou obrazu napříč celým rozsahem, což umožňuje dokonalé vykreslení mimořádně působivých fotografií a videí. Nabízí také ultra rychlé a přesné automatické ostření a duální stabilizaci obrazu Dual I.S. pro agilitu a mobilitu v široké škále situací, včetně sportu, zvířat, portrétů, letadel a vozidel.

Objektiv nabitý nejmodernějšími optickými technologiemi se chlubí optimální konstrukcí 17 optických členů v 11 skupinách, včetně jedné UED (Ultra Extra-Low Dispersion) čočky, dvou ED (Extra-Low Dispersion) čoček a jedné UHR (Ultra-High Refractive Index) čočky. Díky tomu účinně potlačuje jak axiální chromatickou aberaci při snímání v dlouhých tele ohniscích, tak chromatickou aberaci a zkreslení na širokoúhlém konci. UHR čočka zajišťuje jednotnou kvalitu obrazu od středu až k okrajům a zároveň přispívá k optimálním a kompaktním rozměrům objektivu.

Díky malé zaostřovací vzdálenosti 0,54 m*1 i při největším ohnisku, dosahuje LUMIX S 70-300 mm F4,5-5,6 MACRO O.I.S. maximálního zvětšení 0,5x (při 300 mm) a snímá tak na makro v režimu foto i video předměty v poloviční životní velikosti. Kruhová clona s 11 lamelami vytváří nádherně kulatý bokeh v celém rozsahu zoomu.

Dual I.S. je kombinace O.I.S. (optické stabilizace obrazu) a stabilizace v objektivu (Body I.S.) u fotoaparátů řady LUMIX S, která kompenzuje pohyby ruky a umožňuje použít o 5,5 EV delší expozici*2. Ovládání funkcí ostření s vysokorychlostním snímačem s rychlostí až 480 fps je zárukou rychlého a vysoce přesného automatického ostření.

Ale i přesto je objektiv LUMIX S 70-300mm F4,5-5,6 MACRO O.I.S. kompaktní a lehký, a tudíž komfortní a mobilní. Robustní design, odolný proti prachu a stříkající vodě*3 chrání v drsných podmínkách i při -10°C pod nulou. Fluorinová povrchová vrstva na přední čočce navíc odpuzuje vodu a mastné nečistoty. Průměr filtru je 77 mm.

Všechny objektivy řady LUMIX S vynikají výkonem při nahrávání videa s mechanismem, který minimalizuje změnu úhlu záběru při změně zaostření (tzv. focus breathing); během zoomování je navíc potlačen posun zaostření při změně clony (tzv. focus shift), takže objekt je vždy zaostřený – pro kvalitu videa na profesionální úrovni.

Ve vývoji jsou i další objektivy pro bajonet L, včetně tří objektivů s nízkým clonovým číslem F1,8, které posílí řadu objektivů pro fotoaparáty LUMIX S a vyjdou vstříc potřebám našich zákazníků.

Objektiv S-R70300 se kvalifikuje do programu LUMIX PRO. Program LUMIX PRO je program podpory uživatelů produktů LUMIX v okamžicích, kdy je nejvíce potřebují. Nabízí celou řadu výhod, které členové mohou využít nejen ve své vlastní zemi, ale také když pracují v zahraničí (podrobnosti najdete na www.lumix-pro.com, stejně jako detailní podmínky, úrovně podpory, země, kde lze programu využít a produktů, které program pokrývá).

*1 Na širokoúhlém konci spektra.
*2 Na základě standardu CIPA [Směr náklonu pitch/yaw: zaostřovací vzdálenost f = 300 mm v případě modelu LUMIX S5.]
*3 Odolnost proti prachu a stříkající vodě nezaručuje, že nedojde k poškození, pokud bude objektiv vystaven přímému kontaktu s prachem a vodou.

Konstrukce a technické údaje se mohou změnit bez předchozího upozornění.