Aktuality, Fotografická technika

Fotodivize Olympusu mění majitele

Olympus uzavřel předběžnou dohodu s japonskou společností Japan Industries Partners, Inc. o budoucím převzetí naší fotografické divize. Veškeré detaily dohody by měly být uzavřeny do konce září a dokonce roku pak dojde k finálnímu převzetí.

Fotografická divize společnosti Olympus se tak stane novou firmou (jejíž název zatím není stanoven), jejímž majitelem bude společnost Japan Industrial Partners, Inc. (JIP). Nový majitel JIP se chce v nové firmě soustředit především na vývoj, výrobu a prodej fotoaparátů a objektivů.

Z pohledu koncového zákazníka se v podstatě nezmění vůbec nic. Foto techniku bude nová firma vyrábět a vyvíjet i nadále.
Zákazníci se rozhodně nemusí bát, že by foto technika Olympusu měla končit.

Firma JIP potvrdila, že se chce ještě více soustředit zejména na vývoj novinek, protože si uvědomuje, že toto je naprosto nezbytné v dnešním světě rychle se vyvíjejících technologií.

Určitě chce pokračovat v započaté strategii naší foto techniky, která říká: malá, lehká, dokonale stabilizovaná foto technika. Je tedy zřejmé, že bude i nadále vyvíjet a zdokonalovat systém Micro 4/3.

Názor Digineffu

Výše uvedené sdělení čerpám, jak se obvykle říká, z dobře informovaných kruhů. Změny majitelů nejsou ve foto branži nic neobvyklého, připomenu akvizici Minolty firmou Sony a hlavně přechod Pentaxu pod Ricoh. Sony sice zachoval a dále rozvíjel koncept, avšak od názvu Minolta ustoupil, protože měl vlastní plány. Ricoh, třebaže sám vyrábí fotoaparáty (skvělé!), brand Pentax ponechal. Nevidím důvod, proč by se JIP měl zavedené oblíbené značky vzdávat. A už vůbec by nedávalo žádný smysl, kdyby měnil vývojovou strategii, typ bajonetu, formát čipu atd. Naopak si myslím, že by to mohlo vývojové řadě MFT Olympus prospět. Mohlo by dojít k většímu soustředění korporátního zájmu a hlavně – toku peněz na vývoj – do fotoprodukce. Osobně to beru jako velmi dobrou zprávu, protože jsem se bál naplnění poplašných zvěstí, že Oly skončí, a že jich nebylo v poslední době málo.