Aktuality, Zajímavosti

Rekviem za Photokinou

Po sedmdesáti letech jsme se dočkali smutné zprávy – nejen že Photokina nebude každý rok, ona už nebude vůbec – až na další. Výstava fotografické techniky a techniky z oborů fotografii příbuzných se konala poprvé v Kolíne nad Rýnem v roce 1950. Jak to tam vypadalo dokumentuje dojemný snímek z první Photokiny – na stánku Sigmy pózuje Mičihiro Yamaki, otec aktuálního šéfa a majitele Sigmy Kazuto Yamakiho.

Ale nic skromňoučkého to ale nebylo, jak svědčí pohled do sálu:


Nicméně v prvních létech se Photokina nekonala pravidelně. Až v roce 1966 padlo rozhodnutí ji pořádat ob rok, vždy na podzim. Zájem býval kolísavý. V roce 1972 měla čtvrt milionu návštěvníků, jenže v roce 1974 se konala jen pro odbornou veřejnost a to mělo za následek pokles návštěvnosti na 95 tisíc. Široká veřejnost se na Photokinu vrátila až v roce 1988. V roce 2008 se rozrostla , vystavovatelů bylo 1579 z 46 zemí a návštěvníků přes 169 tisíc. Zájem rostl, Photokinu 2016 navštívilo 191 tisíc a bylo tedy rozhodnuto, že od roku 2020 bude každoročně. Do toho přišel koronavirus. Firmy odvolávaly účast, během prosince 2019 ji odvolala Fujina, Oly, Nikon a dokonce Leica. Nakonec byla výstava chystaná na 27 – 30 květen odvolána , i následující podnik v roce 2021. No a 27. listopadu 2020 vedení Koelnmesse oznámilo, že Photokina je pozastavena na neurčito.

Bude následovat osud výstav PMA (Photo Marketing Association), to byla americká varianta Photokiny… a skončila v roce 2015? Nevěřím tomu, přece jen Photokina byla vždycky jiná liga (tedy = vyšší). Je možné, že stánky budou skromnější (ony totiž „stánky“ firem jako Canon byly v podstatě domy v domě, patrové stavby s rozsáhlým zázemím… Ta úspornost se projevovala už v posledních dejme tomu šesti, osmi letech. Na co se ale těším, až zase Photokina bude, a že bude upřímně věřím, jsou doprovodné fotografické výstavy. Ona ta fotografie je přece jen o fotografiích a ne o fotoaparátech…

Na obrázku v záhlaví je areál aktuálního výstaviště od východního vstupu.