Aktuality, Pojmy

Zde Kotas, mám dotaz: Hybridní zrcadlovka

Vracím se k dotazům, které jsme s Michlem Houdkem a Luďkem Bouškou zodpovídali na našem Facebooku (můžete se podívat na záznam). Většina dotazů nyla čistě technická, ale tenhle byl opravdu vizionářský. Pan M.V. sní o zrcadlovce s hybridním hledáčkem, který by z ní udělal něco blízkého bezzrcátku. Co že na to říkáme?

Nejdřív k věci samé. Hledáčky známe především optické a ty jsou dvojí, průhledové a zrcadlové. Průhledový najdeme na klasických přístrojích Leica, princip je patrný z názvu. Díváme se do optického zařízení, které je přímo namířené na objekt. Primitivní průhledové hledáčky jsou jen takové jakési kukátko, Leica má důmyslný systém kontroly ručního ostření. Druhá rodina optických hledáčků má ve svém systému zrcátko: obraz prochází objektivem, odrazí se přes zrcátko na matnici a z ní ho pak pozorujeme druhou částí soustavy.

Elektronický hledáček je vlastně jen maličký displej zobrazující záběr. Díváme se na maličkou obrazovčičku, na ní vidíme záběr a taky rozmanité údaje – anebo si tam pustíme menu nebo si můžeme prohlížet nafocené obrázky.

Firma Fujifilm ve své modelové řadě X100 používá hybridní hledáček: systém je založen na optickém hledáčku, ale lze do něj vložit obraz elektronického hledáčku. Zde je schema – díváme se jakoby z pravého horního rohu přes hranol a vidíme buď mini LCD (levá část) nebo průhledem pozorujeme scénu (pravá část).

Je to duchaplné řešení a Fujifilm s ním má oprávněný úspěch, však taky je na trhu už pátá generace řady X100. Šušká se, že by snad mohla být jednou Leica s hybridním hledáčkem – kdyby to mohla být Leica Monochrom, přetrhl bych se, abych ji získal. Ale jak je to se zrcadlovkou, jak o tom sní pan M.V.?

Principiálně by té ideji nemělo nic bránit. Jde přece jen o hranol v optické soustavě. Problém je spíš prostorový než optický. Navíc, ony ty hledáčky zrcadlovek tak trochu hybridní jsou – všechny ty údaje co vidíme na spodním okraji, to je taky LCD displej. Vidíme ale jenom údaje, nikoli obraz. Už před lety, konkrétně v roce 2011, kolovaly fámy o hybridním hledáčku Nikon. Zde je jeho schema, vlevo konfigurace optická,vpravo elektronická, ten mini LCD je zřejmě element s číslem 32.


Než byl zveřejněn Nikon D850, šeptalo se, že právě tento model měl být takovým hledáčkem vybaven. Technicky to zjevně možné je, otázka ale zní, jaká by z toho povstala výhoda.

Po přepnutí na režim živého náhledu přece eliminujeme zrcadlový systém a DSLR systém autofokusu a ostříme zaostřovacími body na snímači. Ty jsou dnes hybridní (tedy jsou tam body co ostří na kontrast, ale také fotodiody zachycující fázový posun). Obraz vidíme na LCD displeji na zadní stěně přístroje. Jediná nevýhoda pak je v tom, že musíme držet foťák v natažených rukách.

Takže závěrem: neuskutečnitelná vize to není, uvažuje se o ní a ani by mě nepřekvapilo, kdybychom se uskutečnění dočkali i v dohledné budoucnosti. Každopádně by to byla zajímavá inovace a vyvolala by pozornost a zájem. Co víc si výrobce může přát?