Aktuality, Fotografujeme

Zde Kotas, mám dotaz: Digitální zoom

Ptá se náš pravidelný čtenář A.K.:

 

Je rozdiel medzi fotografiou nasnímanou digitálnym zoomom a fotografiou nasnímanou bez zoomu s následným orezaním tej istej časti fotografovaného objektu? Pri fotografovaní optický aj digitálny zoom fotografovanú scénu priblížia a tým uľahčujú fotografovanie. Mne to vychádza tak, že keď je použitý dostatok pixelov na utvorenie obrazu z výrezu, kvalita fotografie by sa nemala do určitého následného zväčšenia znížiť. Keď je pixelov menej, procesor fotoaparátu dopočíta chýbajúce pixely a tým sa kvalita fotografie zníži.

Zaujíma ma to preto, či pri fotografovaní ľudí bez fotoblesku v tmavých miestnostiach a bytoch je vhodnejšie použiť objektív s optickým zoomom, ktorý máva svetelnosť 3,5 – 5,6 (a treba počítať aj s crop faktorom, ktorý svetelnosť znižuje), alebo použiť pevné objektívy, ktoré majú vyššiu svetelnosť napríklad 1,4 a digitálny zoom. Pre použitie fotografií na sociálnych sieťach a papierových fotografiách do 10 x 15 cm, čo je najčastejšie použitie fotografií, by to nemalo byť spozorovateľné. Určite má digitálny zoom v kvalite zobrazenia svoje hranice. Ale aké?

Áno, zoomovať sa dá aj nohami, ale povedzme si pravdu. Nie vždy sa to dá a nie vždy sa nám to chce??

Odpověď Digineffu
Jen tak mimochodem, crop factor nesnižuje světelnost, ale to je jiná píseň. Krom toho v místnostech a bytech opravdu je lépe zoomovati nohama… Ale nebudu se vyhýbat odpovědi.

Nejlíp je to vyzkoušet. Ukázky jsou z iPhonu 11, ten má jak objektivy s různým ohniskem, tak používá digitální zoom. Jde o princip a tudíž je jedno, jestli ho budeme demonstrovat na mobilu nebo na foťáku. Toto je záběr ekv. 26 mm ohniska.

Následuje záběr 52 ohniska, je to tedy jako kdybychom zoomovali na dvojnásobek.

Zkusím teď udělat výřez z toho původního 26 mm obrázku a zvětším ho na původní rozměr 4032 x 3024 bodů:

Když pak postavím ty dva obrázky vedle sebe a zvětším je na 100%, rozdíl v kresbě (podrobnostech) je veliký, ve prospěch optického prodloužení ohniska.

To jsme ovšem čekali a nikoho to nepřekvapí, tím méně pana A.K. Digitální zoom je vždycky méně kvalitní než optický. Postupme ale v experimentech dál. Ten iPhone má digitální zoom. Tak ho natáhnu do maxima:

To když ale si udělám výřez, který bude obrazově přesně odpovídat výsledku digitálního zoomu, a zvětším ho na 4032 x 3024? V podstatě bych měl dělat totéž, co kuchtí iPhone ve zlomku vteřiny ve svém procesoru. Toto je tedy výřez z obrázku 26 mm ekv. a zvětšený na standardní dvanáctimegové rozlišení.


Když oba porovnám, je vidět, že to ten procesor nazvětšoval líp. Je to logické, pracoval se syrovými daty a má k disposici ohromnou výpočetní kapacitu.

Dílčí závěr
Princip digitálního zoomu se používá ve dvojím pojetí a některé fotoaparáty to tak skutečně nabízejí. Buď je to zpracování v tom smyslu, jak jsme si ukazovali, tedy jde o výřez plus následné navýšení počtu obrazových bodů, anebo jde o čistý výřez. Tak to funguje v mnoha plnoformátových přístrojích. Já to často používán na Sony A7R Mk III. Fotím takřka výhradně s pevnými ohnisky, nejčastěji 28/2.0. Pak nabízí 1.5x crop, tedy mám 42 mm objektiv a obrázek cca 18 mega. Přepínám to funkčním tlačítkem a mám to, jako bych měl zoom.

Abych se vrátil k dotazu. Pokud se budeme bavit o Facebooku anebo 10×15 cm printech, celkem tu není nic k řešení. Není čeho se bát. Z příkladu uvedeného panem A.K. bych dal přednost světelnějšímu pevnému objektivu (a zoomování nohama) a do místnosti bych objektiv s rozsahem F3.5-5.6 moc netahal.