Aktuality, Tvorba

Výsledky lednového kola soutěže Digineffu

Téma bylo tentokrát volné. Vyberte to nejlepší, co jste loni nafotili a předveďte to! Sešla se opravdu rozsáhlá kolekce vynikajících prací a bylo těžké vybírat. Každému se líbí něco jiného a vzhledem k tomu, že do poroty jsou zahrnuti i momentálně nejúspěšnější účastníci, čistě teoreticky by se mohlo o výsledku dohadovat sedmdesát porotců. Což je čistá teorie, v praxi se porotování účastní do jednoho tuctu porotců a to je, myslím, rozumný počet. Ježíš Kristus si to myslel taky.

Na předních místech od začátku byla a nakonec vyhrála Substituce Jána Bocko. Autor přispívá pravidelně a obvykle má úspěch. Tato fotka mi svým pojetím připomíná šedesítá léta, tyhle siluety byly tehdy cool, proč si nepřipomenout klasiku? Oceňuji zejména vtip té fotky.

Snímek Miroslava Stříbrného od Königssee připutoval jaksi na poslední chvíli a dopracoval se na druhé místo. Má pěknou atmosféru.

Vlasta Raška je na bedně dvakrát, tento snímek je z cyklu Kukly. Nápaditost, výraznost, jednoduchost: dobře promyšleno, zrežírováno a vyfoceno. Výsledek připomíná opět klasiku, tentokrát bychom museli jít ještě dál do minulosti, k surrealistům. Ale bylo by to černobílé. Pozor, ta barva tu hraje výraznou roli!

Snímek Jany Berkové je bez názvu, zajímavá hra stínů.

Raškova repríza, tentokrát je to z přírody, nádherná letovka. Jednoduchost, čitelnost, to je cesta k úspěchu!

Zavedl jsem něco jako ocenění Digineffu., mimo průběžné hodnocení a názor poroty, něco, co se mimořádně líbí mně. Tak jsem sáhl po žánru, který opravdu není výtvarný, není to UMENÍ s Velkým U, je to výborná sportovní fotka. Taková se nepovede každý den a já k ní Miloslavu Kusbachovi gratuluju.

No a do záhlaví jsem dal „V“ jako Vítězství od Jaroslava Kloudy. Přidal jsem neutrální pozadí, fotka je čtvercová a redakční systém by ji ořezal… Takže: je to čtvercové a je to výtečná fotka. Pohotová i výtvarná.