Jsem amatérský fotograf a kameraman. Hlavně fotím a natáčím přírodu,děti a zvířátka. Od začátku edituju v Zoneru. Nyní jsem si opatřil Zoner X. Vše se většinou po čase naučím,ale tahle věc mi dělá problém,zkrátka mi to neleze do hlavy. I tutoriály na Youtube jsem koukal, koupil jsem si knížku „Praktická příručka….“ – přímo k tomuto programu. Jsem z toho ale jelen!!! Už se s tím trápím dost dlouho a nepřišel jsem na to. Proto bych Vás snažně prosím, můžete mi udělat PODROBNÝ návod krok za krokem? Jedná se o VRSTVY A MASKY v Zoner X.
Pisatel mi poslal fotku před úpravou – a pak upravenou, jak by ji chtěl mít – svíčku barevnou v černobílém prostředí. Upravil si ji v Picase, výsledek je v záhlaví, ale rád by to udělal v Zoneru X.
Jde o možná ten nejjednodušší případ, pojďme tedy do toho.
Uvažujme o dvou vrstvách. Vtip je v tom, že – aby práce měla smysl, musí být se obsah jedné i druhé vrstvy lišit. No a maska je připojena vždy k tomu obrázku, který je nahoře a zakrývá vybrané jeho části a umožňuje průhled na vrstvu, která je dole. To je ten princip. Díváme se shora a maska zakrývá něco z toho nahoře a vznikne tím jakoby díra, kterou je vidět to dole. Nejdřív si to ukážeme schematicky:
Budeme mít dvě vrstvy, jedna je černobílá, druhá barevná.
Masku aplikujeme na vrchní vrstvu. Je jasné, že ta černá zcela zakryje barevnou fotku a nechá jen lampičku.
A je to tady! Maska opravdu zakryje barvu náhrobního kamene a nechá odkrytou jen lampičku. Zároveň toto je zdroj největšího neporozumění práce s vrstvami. Kdyby černá maska byla z lepenky, vypadalo by to opravdu tak, jako na ukázce – barevná lampička v černém poli. Jenže editační maska funguje jinak a to bývá obtížné k pochopení. Černá barva v masce totiž zakryje aktuální vrstvu, ale tím zároveň odkryje pohled na vrstvu vespod.
Vrstvy jsou najednou dvě. Aktivujeme Úpravy a v nich volíme Odstíny šedi.
Takže pusťme se do toho. Lampičku chci maskovat, proto ji nejdřív obtáhnu výběrovým nástrojem, například magnetickým lasem. Pozor: ikona masky musí mít kolem sebe rámeček, nicméně lasem pracuju v obrázku.
A je to. Výsledek uložíme. Pozor: Zoner X nabízí svůj formát *.zps . To je formát, který uloží i vrstvy a historii, ale je to pracovní formát, jako má Photoshop *.psd formát. Obrazové formáty nejčastěji používané jsou komprimovaný jpg anebo datově objemnější tiff. Je to věc názoru a praxe, ale doporučuji ukládat v nativním zps, protože pak se můžete vrátit a snadno napravovat. Z něho se pak snadno dá obrázek kdykoli uložit v jpg nebo tiff.
Jakmile pochopíme princip, odhalíme finesy a skoro nekonečné možnosti, které nám při úpravě fotky vrstvy a masky dávají. Ale vždy je to: bílá odkrývá to co je v její vrstvě a černá zakrývá. Zde jsme pracovali se 100% účinností štětce – ale mnohem častěji pracujeme s menší účinností, 20% například… a spodní vrstva se pak jemně odhaluje. Například: máme fotku, uděláme si z ní dvě varianty, jedna je zesvětlená – projasnily se stíny – druhá je ztmavená a zatáhnou se světla. Tu tmavou dám nahoru, přidám masku a po stínech maluju… jakou barvou? Ano, černou, takže se objeví projasněné stíny světlé varianty, která je dole.
Kdyby to bylo pořád ještě nejasné, napište mi. Ono je to na pochopení těžké, je to taková divná logika, že něco zároveň zakryje a odkryje, v praxi ve fyzikálním světě na nic takového nenarazíme… A ještě něco. Tohle naprosto není specialita Zoneru X, obdobně se pracuje s vrstvami všude, v Photoshopu, Paint Shopu, Gimpu… všude kde mají vrstvy. Ono to jinak ani nejde.