Aktuality, Tvorba

Vítězné snímky Nikon Photo Contest

Letošní ročník světové Nikon soutěže je už padesátý a sešlo se rekordních 97 369 prací od 33 tisíc účastníků ze 170 zemí. Vyhlášeny byly kategorie Volná tvorba, Nová generace a Krátký film. Zde jsou některé z vítězných prací. V kategorii Volná tvorba zvítězil Angličan Jason Parnell-Brookes snímkem z Alzheimer centra.

Na snímku je 84letá Alma, v pozadí je její devadesátiletý manžel Donald. Manželé spolu strávili šedesát let.

Na druhém místě – stříbrné ocenění – se umístil snímek Zay Yar Lina z Myanmaru .Fotograf pracoval na reportáži z hořící skládky, všiml si feny a štěňat. Až po chvíli si všiml, že fena podlehla svým zraněním a pokoušela se postarat se o štěňata až do své smrti.

Stříbrné ocenění získala i práce Dědečkovy city od čínského fotografa Ziheng Wanga. Jde o záběr ze svatby.

Na stejné příčce je snímek Pohled smrti do tváře. Fotografka Sarah Burgos (USA) zachytila svoji matku dvanáct dní před smrtí. Do poslední chvíle se žena postižená rakovinou slinivky snažila starat se sama o sebe.

Maďarský fotograf Istvan Kerekes umístil na bronzovou příčku snímek Zvědavé tváře. Zachytil syrské uprchlíky v době migrační krize v roce 2015.

Co musíme nést, to je název fotografie čínského fotografa Yi Liu. V doprovodném textu fotograf vysvětluje, že se čínský venkov vylidňuje a často v tradičních vesnicích zůstávají jen staří lidé a děti, zatímco mladí lidé odcházejí pracovat jinam a vracejí se jen o svátcích. Na snímku jsou dve starší ženy, odnášející nemocné děti k lékaři.


Korejský fotograf Jeong Baek Ho zachytil tradiční rybolov na ledě: každý si vykutal díru a doufá v dobrý úlovek.

Hora doufá v lepší budoucnost, snímek Milad Safabakhsh, Írán.

V záhlaví je snímek Jinghan Tu z Číny, vítěz kategorie Nová generace.