Aktuality, Fotografická technika

Úvaha kolem Nikonu D780

Tak především: digitální plnoformátová zrcadlovka Nikon D750 z roku 2014 je skvělý fotoaparát a pořád ještě se prodává za třicet tisíc. Je to asi takový tahoun, jako má Canon svoji 5D Mk III.. Nová D780 na úspěšnou D750 navazuje a zároveň figuruje vedle bezzrcadlovek řady Z, zejména vedle modelu Z6. S touto šestkou má novinka tolik společného, že se s mírnou nadsázkou dá mluvit o variantě – se zrcadlovým optickým systémem a s elektronickým hledáčkem.

Vezměme to ale po pořádku. Nikon D780 má snímač s předním osvitem formátu cca 24 x 36 mm s 25 megapixely. Jeho procesor je Expeed 6, rozsah ISO je 100 – 51200, v rozšířeném módu 50 – 204800. Zaostřovacích bodů je 51, nicméně autofokusový systém je funkčně obdobný, jakým disponuje bezzrcadlovka Z6. Výklopný displej je dotykový a díky ostřicím fotodiodám na čipu ho lze používat k rychlému a přesnému ostření a exponování. Má 3,2 palce a 2,4 megapiexlů rozlišení. Rozsah závěrky je od 900 vteřin do 1/8000, sériové focení až 12 oken za vteřinu s elektronickou závěrku a omezením na 12 bitový RAW. Přístroj nemá vestavěný blesk, to je rozdíl od D750 – nicméně, co je to platné, fotoaparáty s profi ambicí vestavěný blesk nemívají, už kvůli dokonalosti utěsnění proti vodě a prachu. Synchronizační čas zůstává na 1/200 sec.


K zásadnímu pokroku došlo v oboru videa. Nabízí až 4 K plus hromadu dalších variant, vítaných videografy. Zachovány jsou vstupy pro externí mikrofon a sluchátka. Zápis je na SD karty, včetně vysokorychlostních UHS-II. S kartami XQD se nepočítá, to je zajímavý rozdíl oproti bezzrcadlovce Z6.


Používá se tu baterka EN-EL15b, tatáž jako v zetku. Vypadá stejně jako varianta a, jenže umožňuje dobíjení před USB. Vydrží 2260 fotek a více. Přístroj nabyl na rozměrech i váze, tělo měří 144 x 116 x 76 mm a váží840 g.


Přemýšlení nad novinkou


Přístroj jsem zatím v ruce neměl. O kvalitách nemám pochyby, už D750 mě nadchnul. Čip i procesor jsou nejnovější generace a to se jistě na výsledku projeví.

Něco je ale jiného přístroj zkoumat jaksi akademicky, jako když entomolog prohlíží lupou brouka, a něco jiného je uvažovat o koupi. Jedno je jisté, jde o prvotřídní profi produkt určený k univerzálnímu použití a jeho cena 60 tisíc je férová, odpovídající Canon 5D Mk IV je teď po slevě ještě o pět tisíc dražší. Jenže za jeho cenu máte Z6 i se čtyřkovou 24-70.

Úvahy o koupi je asi třeba dělit. Mám D750… stojí to za upgrade? Podotýkám, že D780 stojí dvakrát tolik, jako fungl nová D750. Ona je ta D750 na vrcholu strmě stoupající křivky kvality obrazu a pak už se křivka hodně zploštila a kvalita sice stoupá, nicméně mnohem pomaleji. Prostě, nelze tu čekat „dvakrát lepší fotky“ za dvojnásobnou cenu. Něco jiného je video, to je na novince ošetřeno podstatně lépe. Nicméně soustředit se na video a koupit si na to zrcadlovku, to je trochu škrábání se pravou rukou za levým uchem. V přechodu z D750 na D780 moc velký smysl nevidím, ledaže se někdo nebojí investic a chce si udělat radost – faktor radosti vždy zdůrazňuji, pokládám ho za podstatný.

Co když ale nemám žádný foťák anebo mám a chci jít do plnoformátu Nikon? Pořád je tu na trhu ta teď už skoro šest let stará D750… Nicméně pokud chci investovat a chci to nejnovější a kvalitativně optimální, potom… se musím rozhodnout, zda jít do zrcadlovky nebo do bezzrcadlovky. D780 a Z6 jsou ve výsledku zjevně totéž. Zrcadlovka někomu líp sedí v ruce, líp se drží a ovládá. Je s ní pořádné klasické focení. Naproti tomu každá bezzrcadlovka je nabitá funkcemi, je to takový malý velín Temelína. Pořád něco zapínáte a přepínáte, kdežto zrcadlovkou se víc fotí než přepíná. Ale zase, je to osobní názor. Budoucnost je zjevně v bezzrcadlovkách, je to vidět i z důrazu na vývoj optiky: všichni výrobci se hrnou do mirrorlessových bajonetů. Canon loni 6 R skel, EF žádné. Nikon 7 Z skel, pro zrcadlovky žádné. Sigma 15 skel, všechna pro ML. Jen Tamron to distribuuje vyrovnaněji…

Kdybych svůj pocit měl stručně vyjádřit, pak tedy: na pořádné focení pořád ještě zrcadlovku a když zrcadlovku, tak nejnovější model, pokud to můj rozpočet vydrží. Není to investice na rok, na dva. Nikon D780 bude sloužit na konci desetiletí stejně dobře, jako na jeho začátku.