Aktuality, Fotografujeme, Zajímavosti

Úspěch českého amatérského fotografa – astronoma

Pravidelní čtenáři se už seznámili se jménem amatérského astronoma Libora Hašpla – naposledy to bylo zde, kde jsem referoval o tom, že Liborovi se podařilo při fotografování zatmění Měsíce dopadnout dopad meteoritu na lunární povrch. Tuto středu, tedy 5. února, se na webové stránce NASA objevila skládačka, znázorňující Měsíc při loňském zatmění 21. ledna. Měsíc zachytili různí pozorovatelé od Dominikánské republiky po Česko. Obrázky bylo možné spasovat díky dopadu meteoritu Li-21J a tak se do skládačky dostal i Liborův snímek. Obrázek je charakterizován jako Astronomický snímek dne. Pro doplnění, ještě jeden snímek má také českého autora, Petra Horálka, popularizátora astronomie a astrofocení, který za úkazem letěl na Kapverdy.


„Tak jsem se prakticky vyškrábal na jeden z vrcholů amatérské astronomie,“ komentuje to Libor. Před rokem o pořízení svého snímku psal:

Tak je to ještě větší PECKA. Po diskuzích na FB jsem ještě prohlížel podrobně všechny fotky a JE TO TAM. Podařilo se mi jako jednomu z mála lidí na této planety vyfotit při zatmění Měsíce dopad meteoroidu jeho povrch. Data o dopadu jsme ověřovali na několika serverech a mám to potvrzené. Ten malý záblesk je od toho šutru. Publikované časy se trochu rozcházejí, ale ne podstatně. Bylo to v 5:41:33, prakticky cca 2 minuty před vstupem Měsíce do úplného zatmění. WAU WAU.
Jak mi napsal jeden z profesionálních astronomů : “Štěstí přeje připraveným”. A tak jsem se lehce zapsal do historie. Za 3 hodiny jsem pořídil 260 snímků a jeden o délce 0,5s byl ten exkluzivní. Canon 5D Mk IV s Newton 200/1000mm odvedl perfektně svou práci. Měla by tam snímat i družice LRO a tak budeme vidět, jak velkou díru to tam to těleso po sobě nechalo. První odhady hovoří o 10-ti kilogramovém tělesu a kráteru okolo 70-ti metrů. I´m very happy.

Jeho a dalších šest fotek nezapadly do zapomnění, a byly použity k analýze a výpočtům , Thajec  Matipon Tangmathitham analyzoval tyto snímky a ze síly záblesku a charakteristiky obrazu dopadu vypočítal s velkou přesností místo dopadu, že šlo o těleso s hmotností 27 kg, velikosti basketbalového míče, přičemž před dopadem letělo rychlostí 15 kilometrů za sekundu. Dále připravil tuto skládačku. Jde o to, že zatmění se fotilo na místech od sebe značně vzdálených. Dílčích fotek je sedm – logicky jsou snímky z Česka, Německa a Rakouska skoro nalepené na sebe a nejvzdálenější je snímek z Dominikánské republiky. Byly pořízeny v takřka absolutně stejnou dobu – zachycují dopad meteorit, záblesk trval 0,3 s. Snímky jsou posazeny na hvězdné pozadí – to je samozřejmě stabilní, takže posun zachyceného Měsíce je klasická paralaxa.

Fotografie Měsíce s dopadem meteoru (vlevo dole)

K tomu ještě je třeba dodat, že je to zřejmě poprvé v dějinách astronomie, kdy se při zatmění Měsíce podařilo vyfotit dopad meteoru. Mám to potěšení Liborovi a Petrovi k jejich úspěchu blahopřát. Jejich soustavná dlouhodobá práce se dočkala prestižního mezinárodního ocenění a posloužila k zajímavému výpočtu. V záhlaví článku je silně zvětšený obraz dopadu meteoru,  vložen je obrázek teleskopu, jímž byl snímek pořízen.