Aktuality, Fotografujeme

Týrání stativu Rollei Compact Traveler No 1 Carbon

Víte, jak je to se stativy: jsou skvělé, bohužel leží v komoře, nožky má nahoře. Nedávno jsem tu recenzoval lehký karbonový BeFree od Manfrota , koupil jsem si ho, a je super .Enemže tenhle Rollei je za půlku ceny, je teď v akci! Hned upozorním – BeFree má aretaci na páčky, kdežto tenhle Rollei na prstence. Než ho pořádně týravně zatížíme, začněme základními informacemi:


Odlehčený karbonový stativ s celkovou hmotností 980 g a s nosností až 8 kg. Stativ připravíte snadno a rychle díky hlavě s rychloupínací destičkou. Nožičky stativu jsou výsuvné, kdy ve složeném stavu mají délku 34 cm a v rozloženém 142 cm. Ze stativu lze snadno udělat monopod. Magnesiová kulová hlava Arca Swiss je kompatibilní a umožňuje panoramatické otáčení až o 360°. Počet nožiček 3. Materiál karbon. Součástí balení je praktická brašna vhodná pro cestování se stativem.

Co s tím? Momentálně experimentuju s velkoformátem Graflex 4×5 palců Pacemaker Speed z roku 1949. Nemám doma decimálku, takže ho nemám na čem zvážit, nicméně na tomhle stativu se zachoval velmi dobře (fotka v záhlaví článku). Samozřejmě, že tak lehký stativ je určen především pro cestovní fotografii a to poukazuje na kompakty s palcovým čipem, nebo na mirorlessy s čipem MFT nebo APS-C. Nicméně ten údaj, že to snese osm kilo, není přehnaný.

Nožičky se utahují/uvolňují prstencem. Bylo by třeba zatěžkávací zkoušky… Každopádně bych si dával moc velký pozor. Důležité je, netahat moc za nožičky, aby nevyklouzly. Opatrně, je to křehké zboží…


Ta opatrnost by vás mohla odradit, nicméně malé rozměry a váha povzbudí. Největší nevýhoda stativu tkví v tom, že ho máme doma, když ho potřebujeme. Malé rozměry a váha to minimalizují…


V dodávce je i hlava systému Arca Swiss. Destička je příjemná, má výklopné očko k dotahování, takže nemusíte žebrat u kolemjdoucích o padesátník, že ti potřebujete utáhnout šroubek.

Tahle hlava ale ale opravdu určená spíš na ty kompakty, než na cokoli jiného.

Skvělý je systém umožňující extrémní vyklopení nožek. Trojnožka má aretaci, ale zde je možné jednoduše aretaci uvolnit a nohy roztáhnout přes limit – v praxi to velmi pomáhá.

Shrnutí:
Je to lehký malý stativ. Přinutí vás tahat ho s sebou a budete s ním skvěle spokojeni, když s ním budete opatrně zacházet. Žádné násilí, žádné škubání, chránit před špínou a nepohodou. Je to filigrán, ne buldozér. A pamatujte: i ten nejhorší stativ je lepší, než nejlepší stabilizace. Skvělá je i cena, kristepane, dva a půl litru za karbon… Ale chtělo by to dálkovou spoušť. Pokud nemáte wi-fi / BT a mobil, pak se to prodraží.