Aktuality, Fotografujeme

Tři nové Samyangy

Pro Nikon uvedl Samyang tři monofokály.
První je autofokusový, pro zrcadlovky Nikon. Jde o 85/1,4, tedy jde o kratší teleobjektiv té třídy, které se říká portrétní. Tuto funkčnost podtrhuje už i jeho extrémní světelnost F1.4. Objektiv má bajonet pro zrcadlovky Nikon, má devět členů v sedmi skupinách, jedna čočka je hybridní asférická (slisovaná kombinace plastu a optického skla) a devítilamelovou clonu. Průměr filtru je 77 mm a váha 480 g, výchozí cena je 17400 Kč. Nikonský objektiv tohoto typu váží 660 g stojí 45 Kč. Průvodní povídání objektivů tohoto typu se obvykle zmiňuje o portrétech a reportáži. Pokud jde o portréty, tak ta ohromná světelnost zdůrazněná delším ohniskem krásně odpíchne obličej od pozadí – je ale třeba počítat s nutností absolutně přesného ostření a minimální hloubkou ostrosti. Což není jednoduché skloubit. Při reportáži lze clonit, nicméně pak ovšem se nám bude plést pod ruce dosti značná váha té věci.

Pro bezzrcadlovky s bajonetem Z jsou určeny dva manuálně ostřené objektivy. Jeden je též 85/1.4, též má devět členů v sedmi skupinách, ale zjevně jde o jinou konstrukci, soudě i z toho, že průměr filtru je 72 mm. Objektiv je ale kupodivu výrazně těžší, váží 740 gramů. Stát bude 9400 Kč, to je krásná cena a argument pro bezzrcadlovku… Při použití bezzrcadlovky není třeba se ručního ostření bát, jelikož lze obraz 10x zvětšit a pak se zaostří naprosto perfektně. Tisková zpráva uvádí absenci elektrických kontaktů, pokud je absolutní, pak nebude možno použít režim priority clony (přes kontakty objektiv udává hodnotu clony a automatika těla nastavuje podle citlivosti a úrovně světla čas).

Třetí velmi zajímavý objektiv je ultraširokoúhlý 14/2.8Z. Sestává ze 14 členů v 10 skupinách, jeden člen je asférický, jeden hybridní asférická, dva s extra nízkým rozptylem a tři s vysokým indexem lomu. Clona je šestilamelová a je to macek, váží 810 g. Na clonu zapomeňte, má vypouklou přední čočku. Cena je také příjemná, 11 tisíc za takto precizní speciál není mnoho. Trochu zarážející je vysoká světelnost, to je příčina pekelné váhy toho objektivu. Přitom objektivy této třídy se používají především v krajinářské fotografii, kdy nám záleží na velké hloubce ostrosti a tudíž cloníme. Nějaké hrátky s odpíchnutím popředí od pozadí pomocí malé clony jsou u ohniska 14 milimetrů iluzorní. Tisková zpráva upozorňuje na možnosti fotografování hvězd. Ano, to je bezpochyby pole, na které se vysoká světelnost uplatní. Objektiv též nemá elektrické kontakty.