Fotografická technika

TinType – mokrý proces z mobilu

Je to hříčka která vás přestane za chvilku bavit, ale stojí 25 korun a to stojí za to. TineType je odvozeno z Hipstamatic aplikace, to jsou v podstatě filtry napodobující starodávné fotografické styly. Tento TinType jde skutečně do mokrého procesu, přinejmenším se tak tváří. Připomenu, že mokrý proces je historická technika v poslední době oblíbená obětavými nadšenci, jako je Karel Richtr (psal jsem o něm zde) a Petr Jedinák, ten zas fotí ženy při orgasmu (já mu u toho neasistoval, ale psal jsem o tom zde). Metoda spočívá v tom, že je třeba exponovat na mokrou vrstvu čerstvě nanesenou na sklo nebo plech a hned se to musí vyvolat. Zásadně se to dělá na velkoformátové přístroje. Takhle mě pojal Petr Jedinák.


Tohle tedy je fakt fotka z mokrého procesu. Už dlouho ho napodobuje s velký úspěchem Hipstamatic, ten nabízí celý výběr všelijakých retro – řešení. Nicméně tento nový TinType se značně zjednodušil, výsledek je obdélníkového formátu a k dokonalosti přivedl zdánlivou malou hloubku ostrosti. To je dnes hit mobilních telefonů, potřebují k tomu – obvykle – dva objektivy atd., kdežto TinType prostě zaostří na oko – říkají tomu koláčková metoda a zbytek rozostří a pak nabídnou volbu různých filtrů, které tomu dají starobylý nádech, Tohle je tedy můj autoportrét touto metodou.


Můj přítel malíř Martin Zhouf.


Neznámá kráska…


…druhá neznámá kráska…


a třetí kráska je naše Garinka.


Dají se s tím dělat i krajiny.


Některé pak vypadají hodně starobyle…


…a hodně umělecky.


V tom je ta potíž – nepotřebujete v podstatě nic, než mačkáte spoušť a získáte wow fotku. Rychle to omrzí, takhle se nedá fotit pořád. Ale za cenu jednoho piva ten TinType rozhodně stojí. Jediný háček je v tom, že je k disposici jen pro iPhony.