Aktuality, Fotografická technika

Tamron 70-180/2.8 Di III VXD

Tamron oznámil vývoj tohoto objektivu pro E bajonet Sonyho loni v říjnu a v těchto dnech pandemie sdělil příjemnou zprávu, že objektiv je hotov a v polovině května se ho dočkáme. Je určen pro všechny bezrcadlovky Sony, tedy plnoformátové i APS-C (pak ovšem ohnisko násobíme 1,5x). Objektiv bude soupeřit s objektivy Sony 70-200. Jeden má světelnost F4.0, váží 840 g a měří 175×80, ten novější patří dokonce do kategorie GM, tedy je to nejvyšší řady optiky Sony. Při světelnosti F2.8 váží 1480 g, měří 200 x 88. Novinka Tamronu je dlouhá 149 mm, široká 81 mm a váží 810 g. Podle tohoto obrázku vypadá pěkně utěsněně, nicméně v tiskové zprávě se píše o odolnosti vůči vlhkosti. Tedy trochu opatrná formulace.


Objektivy s tímto rozsahem ohnisek patří do Svaté trojice – a v nabídce to mají všichni výrobci: je to cca 16-35, 24-70 a 70-200. Tamron maličko ustoupil a nabízí 70-180. Hraje to roli? Podle mne nikoli, je to ale zvláštní, že je to 180 a ne 200. Pro mě je podstatné, že při vysoké světelnosti F2.8 je takřka na polovině váhy dva osmičkového Sonyho. Toto srovnání je maličko podpásové, protože GM třída je té nejvyšší kvality a tyto objektivy jsou vždycky pekelně velké, těžké a drahé. Cena Tamronu by měla být 1200 dolarů. No a jsme u toho, očekávaná cena v ČR je 43 tisíc. To nám vychází poměr dolarové a korunové ceny pětatřicet tisíc za dolar (ano, včetně cel a daní atd.). Normální odhady bývaly tah 28 kaček za dolar. Jak je to dlouho, kdy jsem tu prorokoval zdražení?


Co víme přesně je to, že nový objektiv má 19 členů ve 14 skupinách. Jeden je lisovaný asférický člen, jeden hybridní asymetrický (kombinace lisovaného a broušeného), jeden s extrémně nízkým rozptylem, pět s nízkým rozptylem a navrch je fluorinová vrstva. Autofokusový motor je lineární, tady je pěkná animace, jak to funguje. To je ten VXD v názvu objektivu.


Co k tomu dodat? Objektiv je atraktivní malými rozměry a váhou při velmi často používaném rozsahu a samozřejmě láká svou světelností – odpíchnutí od rozostřeného pozadí. Kolegové Bouška a Houdek už ho mají v ruce a jejich první dojmy jsou příznivé. Brzy se na objektiv podívám i já.