Aktuality, Fotografická technika

Tamron 28-200/2.8-5.6 Di III RXD

Další svoje první a nej přidává Tamron do svého portfolia. Jde o širokorozsahový zoom, terý má na kratší straně světelnost F2.8, je tedy ve své třídě nejsvětelnější a tudíž první svého druhu. Měří 11,7 cm a váží 576 g. Obsahuje de facto dva, ne-li tři objektivy v jednom a tudíž úspora na objemu a váze je nemalá. Má krokový motor autofokusu (RXD) a je samozřejmě určen digitálním fotoaparátům (Di). Trochu matoucí je označení Di III, protože to bylo určeno pro APS-C a MFT čipy, kdežto tento objektiv je plnoformátový. Průměr závitu je 67 mm, to šetří kapsu při nákupu filtrů. Přední čočka má fluorinovou vrstvu proti vodě a mastnotě. Má 18 členů ve 14 skupinách, disponuje členy ze speciálních skel, jakož i lisovanými a hybridními asférickými čočkami, vše je opatřeno BBAR antireflexními vrstvami. U bajonetu je objektiv utěsněný. Ostří při nejkratším ohnisku od 18 cm, RXD motor zaručuje tichý chod nezbytný při snímání videa.

Objektiv tímto rozsahem uvedl Tamron už před 18 lety, ovšem světelnost měl jen F3.8, to v praxi bývá kosmetická úprava F4.0. Byl ovšem určen pro Canon, Nikon, Pentax a Sony/Minolta, kdežto novinka je určená jenom pro E bajonet Sonyho. To je zajímavý výsledek strategického rozhodnutí Tamronu a naznačuje, jaké vývojové větvi přičítá největší životaschopnost. Uvidíme, zda Tamron přijde s varianto pro Canon R a Nikon Z, s tím by se muselo počítat už při konstrukci, jelikož jak R tak Z mají větší průměr bajonetu než má bajonet Sony E a také sečná vzdálenost bajonetu od čipu je jiná.

Širokorozsahové objektivy mají své přednosti, jejich hlavní neduh vždy byla průměrná a podprůměrná kvalita obrazu. Tento objektiv bude jistě svou kvalitou výše, než bývaly klasické 18-200 (a déle) Tamrony. Můj vztah je k těmto objektivům odtažitý. Kdo se nechce tahat s objektivy, ať si koupí kvalitní fotomobil… Ještě bych chápal all-in one fotoaparát s pevným zoomem, výsledek by byl stejný, ale vyšel by levněji a odpadly by starosti o čistotu čipu. Své zájemce si ale určitě najde. Sony pořád ještě nabízí své sedmičky starších generací a to pak je obrazově výhodný poměr ceny a výkonu: k tomu by jistě tento nový Tamron dobře pasoval.