Fotografická technika

Supertřída nastupuje

 

Už pár dní proskakují na webu zprávy o tom, že Canon připravuje profi supertřídu, měl by to být model R1. Byla by to bezzrcadlovková obdoba zrcadlovek třídy 1DX, která vévodí v reportážní fotografii dodnes. Dokonce probleskly specifikace – 85 megový čip typu global shutter – obrazová informace se načítá z celé plochy naráz, takže nemůže dojít k nežádoucímu rolling shutter efektu (ohnuté vrtule, ohnuté golfové hole – způsobeno postupným načítáním v pásmu jedoucím shora dolů), série 20 fps, při 21 megovém rozlišení až 40 fps, autofokus quad pixel (to znamená: aktuální duální AF pixely na snímači mají dvě části a jsou tedy schopné maximálního rozlišení v jedné rovině, quad pixel je rozdělen na čtvrtiny, takže vnímá stejně svislé i vodorovné linie), dynamický rozsah přes 15 EV a ISO 1,6 milionů. Je to taková pravděpodobná pohádka, oficiální nepotvrzená.

Snad v reakci na to přichází Nikon s oficiálním oznámením vývoje modelu Z9. Z technických detailů uvádí zpráva jen zmínku, že plnoformátový čip e vrstvený – znamená to, že obrazový snímač je fyzicky spojen s obvody dalšího zpracování, což zásadně celý proces urychluje. Dále je zde uvedeno 8K video a ppak už jsou tam jenom fráze o výjimečné výkonnosti. Máme tu ovšem oficiální fotku připravovaného přístroje. Jde o klasický koncept fotoaparátu s integrovaným gripem, ovládací prvky, tedy jsou na šířku i na výšku (zde chybí spoušť videa, kdo by natáčel 8K video na výšku…), na levé straně vidíme klasický nikonský volič profi přístrojů, je na zrcadlovkách vyšší třídy, na D300 a samozřejmě i na aktuální vlajkové lodi D6: taky se tu dá zahlédnout vpředu volba BKT, tedy bracketing, kdežto D6 má vpředu MODE. Zvýhodněný bracketing je docela divný u profi přístroje. Ale pan Nikon jistě ví, co dělá.

Dá se odhadnout, že čip bude varianta snímače použitého v Sony Alpha 1. Přístroj by měl nahradit stávající vlajkovou loď, zrcadlovku D6. Nasazení obou přístrojů není upřesněno, uvádí se rok 2021. Dá se čekat, že nasazení bude souviset s olympiádou. Jestli se bude konat a jak se bude konat si netroufám věštit.