Aktuality, Tvorba

Soutěž v poločase – Zastavený okamžik

Zastavený okamžik… Dnešní technika s limitem použitelného ISO někde k 10000 a rychlostí závěrky běžně 1/4000, neběžně 1/16000 dovede okamžik zmrazit… až mrazivým způsobem. Do aktuálního kola věnovaného této momentní fotografie chodí převážně fotky sportovní, což je logické, a také fotky ze života zvířat, což je taky logické. Zajímavé je, že dosud nepřišla ani jedna momentní fotka typu street photo, tedy pořízená při všedním životě někde venku na ulici.

Z doposud zaslaných fotek vybírám jako obvykle nikoli ty, které se ocitly na prvních místech. Tak například Jaromír Kouřil snímkem Jedu tahat stehy asi porotu neosloví natolik, aby ho postavila na bednu. Nicméně tahle fotka má nápad, využívá fotografických prostředků – foceno Huaweiem Mate 20 Pro, čtyřvteřinovou expozicí. Budí emoci, jistě ne moc optimistickou. Však se jedou vytahovat stehy a to není nic, co by přidalo náladu.

Když už jsme u negativních nálad, tak tu vyjádřil Richard Machan perfektně. Má ji i ve svém portfoliu na Megapixelu, spolu se spoustou jiných výborných fotek, které dokazují, že nejde o náhodu. Fotí rád sport, ragby a jiné – tohle je ale zřejmě něco ještě drsnějšího.

 

Rybář Milana Tománka mě zaujal svou příjemnou kompozicí – ne zrovna očekávanou na mořském břehu. Tady je ten pohyb vyjádřený v ideálním momentu. Jestli je něco perfektně zachycený okamžik, pak jistě toto.


Je třeba ocenit i vtip… Neskutečně rychlou obsluhu zachytil Roland Meneghel. Můžeme mít tisíc a jednu výhradu vůči téhle fotce, ale ty vyváží jedna její schopnost: vyvolat na tváři úsměv a to je vzácnost.

Zmiňoval jsem se o rychlé závěrce – osmititsícinu využil Tomáš Madaj a tak vznikl jeho Letec. Příjemná, jemná fotka s nápadem, jakých je málo.

No a do záhlaví jsem dal Swiss dance Miroslava Prouzy. Tento autor pracuje s montáží a vlastně by měl být tak trochu diskvalifikován přinejmenším z tohoto kola. Ale zase, je třeba ocenit nápad a vtip a obě vlastnosti tento obrázek má.