Aktuality, Tvorba

Soutěž v poločase – téma Cestování

Jako už pravidelně vybírám šest fotek, které nejsou na vedoucích pozicích průběžné soutěže Digineffu. Nicméně mě zaujaly a myslím, že jsou inspirativní i pro čtenáře našeho webu.

Čekání v New Yorku si vyčíhal Zbyněk Hozák. Zajímavé je, jak si s touhle fotkou porotující účastníci zjevně nevědí rady. Tuctovka to jistě není, ale co je to? Nahraná fotka? Přichomejt se autor k nějakému aranžovanému focení a uštíp si snímek? Těžko předpokládat, že si najal modelku a píchnul ji v NY na chodník v plném provozu. Každopádně je to fotka, která by v červencovém kole neměla zapadnout.

Miroslav Prouza si s fotografiemi rád hraje a také do červencového kola přispěl třemi hříčkami. Tahle je hodně cestovatelská. Moc se mi to líbí, ovšem z hlediska soutěže je to problém. Toto je otevřená přiznaná a záměrná montáž, čili je to jaksi mimo zadání. Ale cestovací to taky je, takže je to v souladu se zadáním. Takže znovu, co s tím? Nejlíp uděláme, když se na to s potěšením podíváme a zasmějeme se.

Fotografie Ady Gažovičové nepatří k efektním trhákům – přitom má v sobě jakési kouzlo: ten shluk mnichů šinoucí se jako autobus, u toho zjevně moderní rozcestník, jako by to byl symbol moderní doby formující lidi do unifikované masy. Ale líbivá fotka to není. To je dobře! Je to dobrá fotka a to je něco mnohem lepšího!

Také na reportáž došlo, toto je bezesporu reportážní fotka ze současné Anglie. Je to fotka, která ani tak není fotograficky zpracovaná s přidanou hodnotou – vychází ze zajímavé situace a zachycuje barvitý děj. Má to bezpochyby dokumentární hodnotu. Fotil Miloš Buček.

Prohlídku zakončím Jihoafrickou fata morgánou. Je to fotka nenápadná, ale nějak mě zaujala už když jsem ji schvaloval do soutěže. Porotce, zdá se, nenadchla, ale stejně si myslím, že v ní něco je. Ona je mlha velký přítel fotografů! Fotila Kateřina Havlíková.

V záhlaví máme klasickou cestovní fotku, často fotografované Dark Hedges v Severním Irsku, jak to vyfotil Petr Skomak. Pěkné jsou ty dvě postavičky, dávají měřítko. Foceno padesátkou na APS-C formát, asi by to chtělo delší ohnisko. Když si Darh Hedges zadáte do Googlu, uvidíte nemlich stejné fotky, delším ohniskem a středově komponované. Mimochodem, čtu na webu, že a) tahle scenérie byla ve Hře o trůny, b) ty stromy jsou 240 let staré a blíží se ke konci života, jeden letos už zařval, takže je v řadě zub. Takže pospěšte si je vyfotit.