Aktuality, Fotografická technika

Sony ZV-1

Po dlouhé pauze tu máme novinku, už jsem se o něm před pár dny zmiňoval, že čekáme na zveřejnění a je to tady. Už je v nabídce i našich obchodů za 22 tisíc. Hlavní slogan zní, že je určen pro vlogery, tedy pro natáčení videa s úmyslem ho vysílat po internetu. Většina specifikací odpovídá řadě RX100 až po model pět, od šestky nahoru je rozsah zoomu ekv. 24-200, ZV-1 má shodně s pětkou a staršími 24-40. Jednopalcový čip podává dvacet mega s rozsahem 125-12800 ISO, v reálu se dá čekat slušný výsledek kolem 3000 ISO. Srovnatelný s modelem RX100 V je i cenově. Pravda ale je, že Sony vynakládá velké propagační úsilí, aby nás ujistil, že jde o nco úplně jiného než RX-100 v jiném kabátě.

Zjevně se liší jenom detaily: hlavní jsou dva, je to plně výklopný a přetáčecí displej, to je při natáčení videa nesporně výhoda a bude to pro videisty jistě tahák. Druhá podstatná vychytávka je směrový mikrofon, to chlupaté na obrázku je ochrana proti větru. Navíc má oproti té pětce i vstup pro mikrofon, další skvělá věc. Opravena je ergonomie, úchop má tvar usnadňující selfie natáčení, zvýrazněna je spoušť videa. Zajímavou funkcí, na kterou budu zvědavý, je rozostřování pozadí – známe to z mobilních telefonů, ale do fotoaparátů to ještě neproniklo.Nicméně podle tiskové zprávy to vypadá na zcela obyčejné odclonění – aniž se hne se zaostřením. Ono přeclonění nic neudělá e zaostřením, kdežto zoomování ano 🙂 .

Co dodat k této první post-kovidové novince? Je to ze značné míry marketingový trik, nicméně to není argument proti. Na video zaměřené fotoaparáty nabízejí i jiní výrobce, Panasonic se tím zabývá už celá léta. Sony ale využil kovidové pauze tak trochu k humbuku a nabídl svoji skvělou kameru typu RX pod trochu jiným hávem, s trochu jinými vlastnostmi a pozměněným názvem.