Aktuality, Fotografická technika

Sony RX100 VII krátce v ruce

Pravidelným čtenářům asi nemusím řadu RX100 představovat. Od samého začátku to byl skvělý kompakt s jednopalcovým čipem 13,2 x 8,8 mm.To je, řekl bych, spodní hranice rozměru čipu, kdy lze hovořit o seriózní fotografii. Všechny er-iks stovky jsou skvělé, v duchu sonyovské tradice se všechny vyrábějí a prodávají – nejstarší RX100 stojí pod devět tisíc. Loni řada přezbrojila opticky, dostala zoom s rozsahem ekv. 24-200 mm při světelnosti F2.8-4.5 a její výklopný displej byl poprvé dotykový, to bylo radosti po tak dlouhé době!

Rozměry zůstávají kapesní, ten poslední je 102 x 58 x 43 mm. Nabíjí se přes USB, bohužel ne USB-C, to je aspoň něco k vytýkání. No a největší nářek je kvůli ceně, na vyskočila na 34 tisíc (září 2019). To je u všech rohatých o osm tisíc víc než předchozí model šestka.

Já teď budu velmi osobní. Nový model má samozřejmě svá zlepšení oproti předchozímu modelu, však taky prestižní web Dpreview mu dal zlatou medaili a tu hned tak nerozdává na potkání. Hlavní diskutovaná vymoženost je rychlost. Umí 20 oken za vteřinu při sledování objektu a to je jistě úžasný výkon, fotku jsem převzal z webu Sony (i tu v záhlaví, tam je vidět, jak pěkně zoom vyjíždí)..

Už nestačí jen ledování obličeje, musíme mít eye-focus a ten tady funguje perfektně. Při sérii až 90 snímků za vteřinu pořídíme sedm fotek jak v JPEG, tak RAW. Elektronická závěrka umí až 32000 tinu vteřiny, klobouk dolů. To jsou závratné údaje.

Teď to osobní. Tenhle aparát je do kapsy na běžné focení života kolem sebe. Ten zoom 24-200 jeho možnosti silně rozšiřuje. Když s tím loni přišli, nejdřív jsem prskal, protože do té doby, od jedničky až po pětku měly RX100 objektiv 24-70 a to je klasika, je to rozsah z tzv. svaté trojice. No a teď přidali 70-200 ze svaté trojice… Přestal jsem prskat už po první procházce v terénu. Co je to platné, je to výhoda, člověk dosáhne dál. Takže ten rozsah je prima, ale má ho i RX100 VI, jak jsem předeslal, foťák o osm litrů levnější.

Ta rychlost autofokusu a série v hledáčku bez blikání a focení motocyklu ve výskoku, to jsou všechno úžasné věci. Kdy naposledy jste fotili motocykl ve výskoku? Netvrdím, že nefotíte takové věci obden. Ale kdo je nefotí, tak asi tyhle skvělé stránky sedmičky nutně nepotřebuje.

Mě ale nadchla maličkost, ovšem je velmi diskutabilní, zda by mi stála za to vytlačit o osm litrů víc: vyskakovací hledáček, na rozdíl od předchozích modelů, nevyžaduje povytažení optiky. Zmáčknete páčku a cvak, máte hledáček. Zamáčknete a vypnete foťák. Je to skvělé, jednoduché, příjemné.

Shrnutí
Sony RX100 VII je nejlepší, a je také drahý. Dá se s ním fotit opravdu všechno. Na to, že je to kompakt s palcovým čipem výborně zvládá jak stíny, tak jasy. Má příjemné barvy a nejsou s ním žádné problémy. Ale holt stojí jako zrcadlovka střední třídy a dnes už koupíte plnoformát za míň peněz, taky od Sony.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18