Fotografická technika

Sony FE 85/1.8

Kupodivu, kolik je na světě výtečných objektivů se světelností F1.8. Obvykle se vyskytují ve stínu objektivu s touž ohniskovou vzdáleností, ale světelností F1.4.

Tak je tomu i s touto pětaosmdesátkou, určenou pro bezzrcadlovky Sony Alpha 7 / 9 s bajonetem E. V daném případě jde o Sony FE 85/1.4 GM, cenový rozdíl činí 14500 Kč za zde recenzovaný model a 53 tisíc za jedna čtyřkovou G Master verzi. Trojnásobná cena za 1.4 verzi! A ještě jeden rozdílek: 371 gramů váhy levnějšího oproti 820 g dražšího modelu a rozměry 78/82 oproti 90/108 mm. Chraň mě Petzval, abych se tu nějak šklebil na jedna čtyřkovou verzi: jednak ji osobně neznám a jednak v nejmenším nepochybuji o kvalitách objektivů Sony G Master. Je to určitě úžasný objektiv. Je ale drahý a velký a těžký oproti 85/1.8 ,a jsme u něčeho, co jsem tu už mockrát probíral, že moderní špičkové objektivy jsou někdy až nesmyslně velké a těžké. Proto mi byl od začátku sympatický portrétní objektiv těsně pod čtyřicet deka, nehledě na to, že má průměr filtru 67 mm. Přitom ta F1.8 je jenom o 2/3 stupně menší světelnost než F1.4, tudíž efekt hloubky ostrosti je velmi podobný.Jaký je a komu je určen Je to objektiv sestávající z 9 členů v osmi skupinách, přičemž čočka ze skla s extra nízkým
rozptylem účinně omezuje chromatickou vadu. Autofokus zajišťuje zdvojený lineární motor. K výbavě objektivu patří i tlačítko, které slouží ve výchozím nastavení jako AF ON tlačítko (aktivace autofokusu), nicméně v menu mu lze přidělit i jinou funkci, je to tudíž Fn tlačítko navíc. Tělo je kovové, utěsněné proti prachu a vlhkosti. Clona je devítilamelová. Ostří od 80 cm, na plnoformátu má úhel záběru 29 stupňů.


V popisu práce má portrét. To je takový kulatý termín, portrétní objektiv. Copak se dá definovat, jakým objektivem se správně fotí portrét? Z hlediska klasiky je zřejmé, že tento objektiv opravdu nezkresluje obličej, jak to dělají objektivy s kratším ohniskem. Nicméně je použitelný i k jiným účelům – jako objektiv s mírně prodlouženým ohniskem. Zkoušel jsem ho na výletě do Jižního Vietnamu při streetové fotografii a zde vidím jako jedno z jeho širokých polí k uplatnění.

Ovládání
Ovládacích prvků mnoho nemá, jen široký prstenec pro ruční ostření, přičemž hned pod již zmíněným Fn tlačítkem je přepínač ručního a automatického ostření. Po přepnutí na ruční ostření hned funguje automatické zvětšení obrazu při ostření v elektronickém hledáčku, to je renesance ručního ostření umožněná systémem bezzrcadlovek: pohodlně zaostříte naprosto přesně na to, na co chcete ostřit. Ostření jde pochopitelně též elektricky, kroužek se pohybuje volně s příjemně malým odporem.

Jak se s ním fotí
Je lehký, skladný – z objektivů se srovnatelným ohniskem nejmenší a nejlehčí – lehčí než Loxia 85/2.4, ta je tenčí, ale nemá autofokus. Boží je jeho funkční tlačítko. Na AF ON tlačítko si na Sony alfách sedmičkách pořád nemůžu zvyknout a tady to správné tlačítko na správném místě mi hodně vycházelo vstříc. Subjektivně jsem dokonce měl pocit, že o ostří rychleji a přesněji, ale technicky je to asi nesmysl. Při streetu jsem měl v podstatě všechny fotky ostré. Jeho kresebné kvality jsou nepopiratelné. Je fakt, že v rozích kreslí hůř. Zde je střed na F1.8…… zde roh při F1.8Na F5.6 je roh výrazně lepší.Při F9.0 je roh skoro tak dobrý jako střed na F1.8.Nicméně toto jsou 100% výřezy z osmnáctimegových snímků! V praxi není úbytek ostrosti do rohů prakticky znát. Zrovna tak nemá smysl se zabývat nějakou aberací, toto je snímek z roku při F1.8.Ani soudková vada vás nebude strašit ve snech.Kresba je dokonalá už od plné světelnosti a vydrží až do vysokých clonových hodnot, dokonce i při F22 je snímek použitelný, i když moc nechápu, prož by někdo takovou clonu na objektivu s delším ohniskem používal.Bavit se můžeme o použití. To je pak otázka zvyku, tedy způsobu nahlížení, jaký si každý fotograf vypěstuje. Pro streetovou fotku mám rád ohniska spíše kratší – i 35 mm na plnoformát je mi dává poněkud úzký úhel záběru. Tahle 85ka nás připraví o prostorový vjem, při živé fotce vysekne situaci bez prostorových souvislostí. Tak se to zdá mně, někomu to ale naopak může vyhovovat. Každopádně je to vysoce kvalitní, skladný, příjemný objektiv a po cashbacku 1500 přijde na 13 tisíc (leden 2019) a to mi přijde jako výtečný poměr ceny a výkonu. Malá váha a skvělá kresba za rozumnou cenu, co lepšího si po Novém roce přát.

Ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Sony 85/1.8 se zpětnou slevou 1500 Kč?