Aktuality, Fotografická technika

Sony FE 20mm F1.8 G

Tento extrémně širokoúhlý, vysoce světělný objektiv je určen pro bezzrcadlovky Sony s bajonetem E. Jeho širokého úhlu záběru ovšem lépe využijí přístroje plnoformátové, tedy řady Alpha 7 a 9. Konstrukce objektivu zahrnuje dva asférické členy AA (advanced aspherical), tři skleněné ED členy s nízkým rozptylem světla (Extra-low Dispersion) pro efektivní potlačení chromatické aberace, které zajišťují vysokou kvalitu obrazu po celé ploše záběru až k okrajům, a to i při nastavení maximální clony F1,8. Objektiv má výjimečný výkon při fotografování zblízka s minimální ostřící vzdáleností f 0,19 metrů. (max. zvětšení: 0,2krát). Objektiv váží 373 g. Použití dvou lineárních XD motorů navíc zajišťuje rychlé, přesné a tiché automatické ostření jak pro fotografování, tak i pro natáčení videa.


Model FE 20mm F1.8 G byl navržen tak, aby byl odolný proti prachu a vlhkosti. Přední člen dostal fluorovou povrchovou úpravu. Má programovatelné tlačítko uzamčení zaostření „focus hold button“ a clonový kroužek se spínačem pro zapnutí/vypnutí. Je také kompatibilní s řadou 67mm filtrů. Objektiv FE 20mm F1.8 G bude v Evropě v prodeji od března 2020 s cenou přibližně € 1 100 Euro.

Názor Digineffu
Objektiv jsem měl doslova na pár hodin v ruce, za pramálo příznivého počasí k testování objektivů. Ona je ta dvacítka zapeklité ohnisko pro plnoformát. Pro APS-C je to třicítka, tedy o fous delší ohnisko než klasická osmadváca, takže pro Sony Alpha 6000 a násl. By mohl fungovat jako skvělý základní objektiv pro milovníky živé fotky. Pokud jde o plnoformát, tak ty dechberoucí perspektivy se sekají šestnáctkou, na běžné focení je docela krátký. S výhradou (pozitivní) kterou uvedu na konci. Pokud jde o kresbu a korekce, je to géčková řada a věru jí nedělá ostudu.

Podívejme se na pár fotek – městská architektura, perspektiva je hodně strmá, ale všechno je rovné.


A jsme u clony 1.8: hlavní motiv pěkně vypíchneme, ale pozadí je sice mimo ostrost, ale dobře čitelné.


Ještě lépe se to projeví v interiérových fotkách osob. Na F1.8 vysoká ostrost a pěkný bokeh pozadí.


Když to přicloníme (zde F6.3), máme krajinku jak malovanou. Počasí byl hnus sám, takže jsem musel se sytostí přitvrdit.


S ostrostí si taky nemusíme dělat starosti.


Nakonec tu pozitivní výhradu. Co s hodně živou, s odpuštěním street fotografií? Samozřejmě, že to jde, a dokonce velmi dobře. Odvodil jsem si malý trik, který vychází z toho širokého ohniska… a taky z vysokého rozlišení Sony Alpha E7 Mk III. Nicméně si myslím, že by se to dalo stejně dobře udělat i s klasickým 24 Mpx přístrojem. Fotím naslepo, od boku, s vypnutým zvukem (tichý režim). Více o tom ve zvláštním článku příští týden.

Každopádně se mi ale ten objektiv hodně zalíbil. Jsem zvědavý na cenu. Ono těch 1000 euro… záleží na tom, jak se bude přepočítávat. Pětadvacet tisíc by jakž takž šlo, nezapomeňme, že Sigma nabízí 20/1.4 Art na 22 tisíc.