Fotografická technika

Sony FE 12-24/2.8 GM

Objektiv ve všem všudy extrémní – rozsahem zoomu od ultraširokoúhlého po hodně širokoúhlý při stálé světelnosti 2.8. Označení GM je známka nejvyšší kvality a také ceny – zřejmě to bude 3300 tisíce euro, v korunách cca 85 tisíc. Širokáč s takovými parametry je zcela ojedinělý – a je samozřejmě určen pro přístroje Sony s bajonetem E, opravdový smysl má pro plnoformáty, tedy sedmičky a devítky. Cituji zu tiskové zprávy:

Objektiv je vybaven třemi členy XA (extreme aspherical), mezi nimiž je také největší XA člen, který byl kdy vyroben. Tyto XA členy, k nimž byl přidán další asférický člen, efektivně potlačují astigmatismus, koma a zakřivení pole až po samotné okraje snímku. Objektiv je kromě toho osazen třemi skleněnými ED členy (Extra-low Dispersion) a dvěma skleněnými Super ED členy, které zásadně potlačují chromatickou aberaci a společně zajišťují ostrost obrazu až k okrajům a minimalizují chromatickou aberaci („colour fringing“).


Plovoucí zaostřovací mechanismus rozděluje skupiny optických členů do dvou skupin, které lze ovládat nezávisle na sobě. To výjimečně efektivně zajišťuje jak vynikající výkon při focení zblízka, tak i maximální ostrost při focení na jakoukoli vzdálenost. Díky tomu lze docílit konstantní minimální zaostřovací vzdálenost 0,28 metru v celém průběhu zoomu. Protože se jedná o objektiv s vnitřním zaostřováním, jeho délka zůstává stejná a jeho těžiště se jen velmi málo mění, takže je v ruce optimálně vyvážený.

Model FE 12-24mm F2.8 GM je osazen čtyřmi lineárními výkonnými vysokorychlostními motory XD (extreme dynamic), které zajišťují, aby byl objektiv kompatibilní s rychlostí aktuálních i budoucích těl fotoaparátů. Každá ze dvou ostřících skupin je poháněna dvěma motory, takže je automatické ostření rychlé a přesné. Nové algoritmy ovládání maximalizují odpověď systému lineárních motorů XD a docilují bezchybné synchronizace mezi dvěma ostřícími skupinami. Další výhodou je, že je chod objektivu extrémně tichý s minimem vibrací.

Charakteristického bokehu série objektivů G Master od Sony bylo docíleno jemným vyladěním charakteristik sférických aberací objektivu v průběhu navrhování i výroby. Zároveň potlačuje extrémní přesnost povrchu XA členů efekt dvojitých okrajů a v kombinaci s kruhovou devítílamelovou clonou dále zkvalitňuje výjimečný bokeh.

Vůbec poprvé byla pro objektiv FE 12-24mm F2.8 GM použita zcela nová nano vrstva Nano AR Coating II, která se aplikuje na velké optické členy nebo na povrch silně zakřivených členů. Tato vrstva potlačuje vnitřní odlesky, minimalizuje odlesky a tzv. „ghosting“ pro jasné a ostré snímky. Navzdory širokému úhlu záběru udržuje nano vrstva Nano AR Coating II dokonalou ostrost a kontrast po celé ploše snímku, a to i ve složitých světelných podmínkách.

Objektiv FE 12-24mm F2.8 GM váží pouhých 847 gramů a je vybaven množstvím prvků, které umožňují plně profesionální ovládání při snímání. Mezi těmito prvky je programovatelné tlačítko aretace ostření, tlačítko pro přepínání režimů ostření, zoomovací kroužek a ostřící kroužek, které jsou umístěny tak, aby umožňovaly snadné ovládání během fotografování. Linear Response MF zajišťuje, aby ostřící kroužek reagoval i na ten nejjemnější pohyb při manuálním ostření, takže fotograf cítí okamžitou a přesnou odezvu. Objektiv je odolný proti prachu a vodě3 a přední optický člen objektivu je opatřen fluorovou vrstvou, která odpuzuje vodu, olej a další nečistoty. Zjednodušuje otření otisků prstů z povrchu objektivu. Zadní držák filtrů slouží k uchycení standardních plochých ND filtrů, filtrů pro korekci barev a dalších filtrů a rozšiřuje tím možnosti vyjádření. Společně s objektivem se dodává také šablona pro úpravu tvaru plochých filtrů.
Názor Digineffu:
Nepochybuji o kvalitách tohoto objektivu. Třída GM je opravdu špička současného stavu optiky, mechaniky i elektroniky. Jen to podotknu, že jde opravdu o naprostý extrém, co se týká úhlu záběru. Měl bych schůdnější variantu pro toho, kdo po extrému touží – manuální objektiv Laowa 12/2.8. Fotili jsme jím s Michalem Houdkem předloni v únoru v Benátkách (viz), dopadlo to výborně, manuální ostření nedělalo problémy. Jenom jsou pak ty fotky jaksi na jedno brdo. Je to tak na nějaké mimořádné vykřiknutí a na to je i Laowa za 28 tisíc drahý špás. Natož pak géemko za tři tisíce éček.