Aktuality, Fotografická technika

Sony chystá 102Mpx monstrum

Před rokem prosákly zprávy o snímači Sony IMX 555 CQR, který má 102 megapixelů a je schopen snímat 6K video. Už tehdy se spekulovalo, že by se mohl objevit v modelech bezzrcadlovek Alpha 7R IV a 9R. To se nestalo, Alpha 7R IV má jenom 61 mega, avšak na 9R čekáme a jak se zdá, mohl by tímto čipem být vybaven. Výrobce oznámil, že architektura je založená na principu sdružování fotodiod po čtyřech, jak je to patrné z diagramu:

Takto řešený čip nabízí dva režimy snímání. Pokud by snímal ve sdruženém režimu (spojené čtyři fotodiody), byl by to fakticky 25 megový čip. V tomto režimu by snímal s možností využít maximální citlivost. Za dobrých světelných podmínek by se fotodiody nesdružovaly a výstup by byl opravdu 102 megapixelů. Takto řešené snímače se používají ve špičkových mobilech už od roku 2018, průkopníkem byl Huawei P20 Pro, dnes je to takřka běžná standardní věc. Je zřejmé, že čipy s malými rozměry kladou menší výrobní problémy než plnoformátové čipy 24 x 36 mm. Na Alphu 7S III stál ještě čekáme, čili ani ten IMX 521 CQR není zřejmě zralý. Pandemie Covid19 proces jistě neuspíší. Nicméně by právě pandemie (teď spekuluji) mohla perspektivně uspíšit změny. Rozdíly mezi sousedními modely jsou v poslední době natolik minimální, že k výměně techniky nejsou důvody: byl bych blázen, kdybych A7R III se ztrátou prodával a kupoval A7R IV, a tak je to v podstatě se všemi takto sousedními modely. Ale stomegový čip s možností v podstatě neomezeného výřezu, to by mi vrtalo v hlavě. Že to nastane je jisté a svědčí o tom i ten fakt, že kupříkladu objektivy Sony GM jsou na stomegové rozlišení počítané.

Pokud jde o A9R, ten by měl výkonem konkurovat modelové řadě Fujifilm GFX, píše se na webu. Já k tomu dodávám, že ale kouzlo GFX není jen v rozlišení, ale právě s velkým rozměrem čipu (44 x 33 mm) a s tím související možností v podstatě totální kontroly hloubky ostrosti. Ale to je už zase jiná píseň.