Aktuality

Sony Alpha 6400

Sezónu novinek roku 2019 zahájil Sony bezzrcadlovkou A6400, která by měla mít doposud nejrychlejší a nejpřesnější autofokus. Zpoždění by mělo být jen 0,02 vteřiny, tedy hluboce pod tím, co fyzicky vnímáme. Ostření je přirozeně na čipu a stará se o něj 425 senzorů s fázovou detekcí i analýzou kontrastu, které jsou rozprostřeny na 84% plochy. Snímač má formát APS-C, rozlišení 24,4 Mpx, procesor je nejnovější generace Bionz-X9, použitý i v Alpha 8. Velká péče byla věnována Eye AF, tedy rozpoznávání oka – a zaostření na něj, jakož i sledování pohybujícího se objektu. Firmware který to podporuje bude dostupný i pro velké bezzrcadlovky Sony, v březnu to bude Alpha 9 a posléze pak v dubnu Alpha 7 Mk III a Alpha 7R Mk III. Sledování zaostřeného oka by mělo umožnit volbu levého nebo pravého oka a mělo by to fungovat i na zvířatech a též při snímání videa. Rychlost snímání stoupla na 11 oken za vteřinu, v režimu tiché závěrky a průběžného autofokusu je to 8 oken za vteřinu.Oznámeny byly i nové aplikace pro mobily. Jedna umožňuje ukládání fotek na pozadí, druhá ukládá klíčová slova – vyslovená hlasem, tedy jde o rozpoznávání řeči, jistě to bude v angličtině a jistě ne v češtině.

Prezentaci nového modelu vedl v americkém San Diegu šéf divize Imaging pan Kenži Tanaka. Zmiňoval se i o ekonomických výsledcích Sony, v oblasti plnoformátu zaujímá 31% trhu, v Americe je na prvním místě. Podle jeho slov je 54% prodaných fotoaparátů bezzrcadlovek.

Názor Digineffu
Model A6400 přichází na začátku roku 2019, přičemž model A6500 je z roku 2016 a je dražší – nový model přijde na 900 dolarů. Můžeme se jen dohadovat nad strategií Sony – obhajuje svoji pozici proti silnému útoku plnoformátových bezzrcadlovek Canon, Nikon a Panasonic a zatím drží v rukávu očekávaný model Alpha 7S Mk III, který má předpoklady že trhem pořádně zahýbe. Model Alpha 6400 je cosi jako čelem k masám, ale těžko čekat tak bouřlivě pozitivní odezvu, jakou vyvolal loni model Alpha 7 Mk III. Rychlý autofokus je něco, na co jsme si zvykli (na dobré věci si člověk zvyká okamžitě) a displej zvedací o 180 stupňů taky není žádná novinka. Novinka je pěkná, ale kočku od kamen nevyžene.