Fotografická technika

Sony Alpha 1

 

Tentokrát se utajení podařilo, profesionální bezzrcadlovka Alpha 1 znamená nový standard – a předčí dosavadní vlajkovou loď Alphu 9.

Nově řešený vrstvený plnoformátový padesátimegový snímač Exmor RS CMOS spolupracuje s procesorem Bionz XR, který má osmkrát vyšší výkon než jeho předchůdce. Sériové snímání má frekvenci až 30 oken za vteřinu bez zatmění v hledáčku. Zaostřovací rychlost je dvojnásobná oproti výkonu A9 i při sérii 30 fps. Elektronický hledáček má rozlišení 9,44 mega s obnovovací frekvencí 240 fps. Synchro s bleskem je 1/200 při elektronické, 1/400 při mechanické závěrce. Dynamický rozsah se uvádí 15 EV. Stabilizace čipu je pětiosá (5,5 EV), pokrok je i v rozpoznávání obličejů / očí a sledování objektu. Vestavěná WiFi komunikuje až 10 Gps. Zápis je na CFExpress karty, lze použít i SD (duální slot). Cena dosahuje 6500 dolarů, kdežto Alpha 9 II stojí 4500 dolarů.

Co k tomu dodat?

Parametricky nová Alpha předčí ve všech směrech devítku. Pokud se opravdu podařilo odstranit eventuální nedostatky autofokusu, které jsou devítkám vytýkány, profesionálové dostávají nový nástroj. Připomenu, že světová agentura AP jako první přešla na platformu Sony. Kdo sledoval nedávnou inauguraci prezidenta Bidena, taky si mohl reportérů s přístroji Sony všimnout. Z tohoto hlediska je zvláštní, že nový přístroj nemá integrovaný grip, jak ho mají zrcadlovky Anon a Nikon. Předpokládám, že ho bude možno dokoupit, faktem ale je, že v základním provedení není a tudíž je to přístroj skladný a poměrně nenápadný. Na první pohled oceňuji mohutná a výrazně vystupující tlačítka… za šest a půl tisíce dolků aby ne!