Fotografická technika

Sony A7C – doplněno o cenu

Čtvrtou řadu svého modelu plnoformátové bezzrcadlovky Alpha S dnes oznámilo Sony. Zatímco základní A7 (dnes už ve třetí generaci) je základní model, řada A7R (čtvrtá generace) má vysoké rozlišení, řada A7S (třetí generace) má rozlišení relativně nízké, avšak s vynikajícím podáním při vysokém ISO a s dokonalou funkčností při snímání videa. Nová céčková řada vychází ze zjištění průzkumu zákaznických preferencí, že vysoké procento zájemců by mělo zájem o plnoformát, avšak odrazuje ho velká váha a rozměry plnoformátových přístrojů. Těmto zájemcům vychází nový model vstříc.


Je to nejmenší plnoformátová bezzrcadlovka vybavená elektronickým hledáčkem (Sigma fp je bez hledáčku). Měří 124 x 71 x 59 mm a váží 509 g. Technicky velmi podobná modelu A7 III, který je nesmírně úspěšný: má 24 Mpx snímač s předním osvitem a pětiosou stabilizací. Rychlost série je 10 fps. Dotykový displej je ale navíc vyklápěcí a přetáčecí. Hledáček je vsazený do těla přístroje, chybí zde obvyklá kaplička na horní stěně. Tímto řešením připomíná úspěšnou APS-C modelovou řadu A6000.
Oproti A7 III jsou zde určitá omezení. Nemá volitelná tlačítka a joystick, synchronizace blesku je při 1 / 160 vteřiny a slot pro SD kartu je jenom jeden. Jeden slot by mi nevadil, absence joysticku docela hodně ano.


Čímž se dostáváme k jádru věci. Sony A7C je hodně osekaná A7 III. Rozměry na šířku – je užší o 3 mm, nižší je o tu kapličku (25 mm) a na hloubku je menší o 15 mm – má menší grip a tudíž se hůř drží. Je ale o 150 g lehčí než A7 III. Nicméně suma sumárum, že by mě natolik odlehčil, že bych měl chuť vzlétnout jako bájný Ikaros, to tedy ne. Přitom model A7 III stojí 54 tisíc, kdežto A7C má oznámenou cenu 57 tisíc. Grrr. Přitom v dolarech stojí 1800. V takovém přepočtu by A7C vyšel v korunách na nějakých 49 tisíc, to by bylo příjemné: volitelná tlačítka vem čert, uvnitř je plnohodnotná sedmička poslední generace. Jenže je to jinak. Kdyby se mě někdo ptal, pak by má rada byla jednoznačná – proč kupovat něco osekaného, když má plnohodnotnou verzi za menší peníze?

Ještě dodám, že novinka se bude prodávat za 65 tisíc i v kitu s novým objektivem 24-60/4.0-5.6. O něm příště.