Aktuality, Zajímavosti

Skandál kolem vlčí fotky

Španělský fotograf José Luis Rodrigez vyhrál soutěž Veolia Environment Wildlife photographer (deset tisíc britských liber, šestnáct tisíc dolarů) snímkem iberského vlka ve skoku přes ohradu. Radost netrvala dlouho.

Odborníci na vlky tvrdí, že vlci takhle neskáčou a spíš by vlk prolezl mezi plaňkami. Přiklánějí se k názoru, že jde o vlka vypůjčeného ze zoologické zahrady v Madridu, speciálně vycvičeného skákat přes ploty. V pravidlech soutěže stojí, že focení odchycených zvířat musí být oznámeno v popisku a přednost že mají fotky zvířat divoce žijících.

Po měsíci dohadů vynesli konečný verdikt – Rodrigez klamal, vítězství mu sebrali a už se nesmí nikdy účastnit. Sám fotograf trvá na tom, že jde o divokého vlka, skákajícího pro návnadu nastraženou fotografem. Názor na to nemám žádný, jen to vím, že fotografové zvířat běžně fotí zvířata jako by v zajetí. Tohohle geparda jsem fotil v gepardí záchranné stanici nedaleko Johannesburgu, když čekal, až mu přinesou do misky granule. No a co… Who cares…, enemže s tím do žádné soutěže nelezu. 🙂