Aktuality, Fotografická technika

Proč nakupovat fototechniku (doplněno)

Titulek vás možná překvapí a snad i zapochybujete o mé soudnosti. Na fotografování má v těchto dnech náladu málokdo a i kdyby měl, musí si ji nechat zajít. Platí mimořádná opatření, zákaz vycházení, mnozí z nás jsou v karanténě. Inter corona silent camerae, řekl bych spolu s latiníkem. Nicméně mi věřte, že jsem se nepomátl a zkuste sledovat další úvahu.

Dejme tomu, že uvažujete nebo dokonce plánujete pořízení nového fotoaparátu, objektivu, blesku, stativu, zkrátka, fotozařízení. Obchody jsou zavřené, avšak odborné závody s fotovýbavou mají svoje e-shopy.

Sako bych si asi v e-shopu nekoupil, protože ho mohu vyzkoušet. Zato o fototechnice mám představu, do čeho jít. V podstatě je ten nákup fyzicky, v kamenném obchodě, taková příjemná společenská záležitost. Vejdu, povykládám s prodavačem, nechám si tohle a zas tamto ukázat. On line obchod je neosobní. Jenže… kamenné obchody jsou zavřené, také e-shop je momentálně jediné řešení.

Proč teď? Protože potom to bude obtížnější. Klesá kurz kurz koruny, z pětadvaceti korun za euro jsme se dostali na sedmdvacet a čeká se pokles na 29 korun za euro. Pak by mohla začít intervenovat ČNB, ale na kurz kolem 25 kč/euro můžeme zapomenout. Což byl kurz, ve kterém se nakupovaly ty fotoaparáty, které najdete v nabídce současných e-shopů. Další problém jsou dodávky. Výrobci zaznamenali obrovské výpadky v Číně, ale i v dalších zemích. No a když je zboží málo, cena roste: výrobci budou spíše zásobovat velké trhy než malé a Evropa coby celek a coby ohnisko nákazy hodně poztrácela na přitažlivosti. Čekejme tedy zdražení, realisticky o 10%, doufám, že tato předpověď nebude za měsíc, za dva citována jako důkaz mé dětinské naivity.


Proč ne? Všechno se zdraží a mnozí přijdeme o práci a příjmy budou slabé, takže bude třeba utáhnout opasek. No a zábavy, hobby, radosti se ocitnou až za tou dírkou na opasku, za kterou bude třeba utahovat. To ale jistě nemusím nikomu připomínat, poznamenávám to jen proto, aby pohled byl úplný.

Rozhodnutí je na každém z nás, ale já jsem rád, že jsem si svého voigtländera 21/3.5 koupil minulý týden…

Náš čtenář J.B. namítá:

O minulé krizi bylo mezi lidmi hodně nezaměstnanosti a málo peněz a ceny šly dolů. Klasická rovnováha nabídky a poptávky. Benzín byl levný, auta byla levná (Obměnil jsem domácí vozový park a ušetřil na dvou vozech oproti předkrizovým cenám 240.000,- Kč) a fototechnika byla rovněž levnější. Tam to sice nebylo tak výrazné, jako u aut, ale ceny šly dolů.

Jestli bude mezi lidmi (samozřejmě, že jak kdo…) málo peněz, nezbude obchodníkům a potažmo výrobcům nic jiného, než jít s cenami dolů. Jinak by to mohli zabalit.

Na to odpovídám:

Zatím se foto zdražuje a koruna prudce padá. Uvidíme. Obchodník může jít dolů v rámci své marže, ale ta bývá velmi malá. Marže obchodníků s auty jsou mnohem větší, takže mají větší manévrovací prostor.