Aktuality, Tvorba, Zajímavosti

Případ sloního ucha

Na webové stránce safari agentury a nakladatele Africa Geographic minulý týden oznámili diskvalifikaci vítěze letošního ročníku soutěže o titul Fotograf roku. Předmětný snímek Björn Perssona je nádherný:


Pořízen byl v keňském parku Amboseli a zobrazuje slona jménem Tim. Je populární a rozpoznatelný podle asymetrických klů, takhle ho při západu slunce vyfotil Selengei Poole-Granli.


A zde je taky jádro maléru. Na Poole-Granliho fotce jasně vidíme na slonově levém uchu stopy po nějakém dávném zápase, oni se ti sloni dovedou pekelně rvát. No a na Perssonově fotce jsou trhance na pravém uchu.

Takže to prasklo, porota se omlouvá a akcentuje zásadu, že soutěžní snímky mají věrně představovat původní scénu. Místní úpravy jsou přípustné, nicméně výsledek má být věrný původnímu prožitku a nikdy nesmí klamat diváka nebo křivit skutečnost. Na tu webovou stránku se podívejte, nádherných fotek zvířat na ní najdete víc než dost. V záhlaví je další Timova fotka s potrhaným levým uchem. Ale má sice ucho správně, nicméně ta Perssonova fotka je super. Říkám: fuck the ucho!