Aktuality, Fotografická technika

Posila pro formát Micro 4/3

Novinky Olympusu ve třídě MFT jsou vynikající, ať je to letošní E-M1 Mark III anebo loňské E-M5 III nebo PEN E-PL10, Panasonic loni předvedl taky tři. Řeči o zániku třídy MFT jsou tedy přinejmenším přehnané. Pořád platí, že MFT nabízí tak vysokou kvalitu obrazu jako APS-C, avšak váha zařízení je zhruba poloviční až třetinová (záleží na konstrukci a ohnisku objektivů) a totéž platí o objemu. Já osobně, pokud mám nějaké pochyby, pak pochybuji o smyslu APS-C, nicméně o jeho zániku se nespekuluje. Pochyby mám proto, že krom nižší ceny oproti full frame nic neposkytuje – což ovšem je vážný argument, který se musí brát v úvahu. Kdo ale chce šetřit, tak v nabídce Olympusu a Panasonicu taky najde cenově příznivé řešení a získá výhodu v malé váze a rozměru.

Nicméně, pokud jde o budoucnost – Olympus a Panasonic oficiálně vydaly spojenou zprávu, že ke konsorciu Micro Four Thirds přistupují tři další firmy, Venus Optics, Yongnuo a Mediaedge. Venus Optic je výrobce skvělých objektivů Laowa. Některé se pro MFT už dodávají, jako například pozoruhodný 17/1.8, nicméně přistoupení ke konsorciu znamená spolupráci na vývoji nejen v oblasti optiky, ale i elektroniky. Yongnuo je známý výrobce příslušenství, zvláště pak zábleskových zařízení. Nabízí i objektivy, naposledy to pro MFT byl 42,5/1.7. Mediaedge je širší fotografické veřejnosti nejméně známá firma. Na trhu je 18 let a angažuje se především v řešení optických zařízení pro průmysl. Loni uvedla na trh speciální kameru pro zpomalené záběry s MFT bajonetem – na obrázku je vybavena objektivem MFT Panasonic.


Velmi jsem zvědavý zejména na angažmá Venus – Laowa. Dosavadní zkušenosti s objektivy Laowa jsou výtečné a členství v konsorciu by mohlo vést k zařazení autofokusu do objektivů Laowa.04