Aktuality, Editujeme

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studia X

Vcházím z tiskové zprávy, jelikož Zoner už před lety neposílá recenzentům beta verzi své novinky. Kompletně ze má být přepracována správa barev, má být 100% spolehlivá a ve všech modulech Zoneru má být identické podání. Na to jsem zvědavý, protože Zoner tradičně podává barvy jinak než Photoshop. Kdybych měl produkt včas, mohl bych vás lépe informovat. Teď tedy konstatuji, že by to mělo být lepší.

Změněno je hvězdičkové (dříve číselné) hodnocení. Hvězdičky 1 až 5 se udělují stiskem klávesy s příslušnou cifrou na velké (nikoli numerické) klávesnici, bez shiftu. Ruší se stiskem nuly bez shiftu, dříve to byla devítka. Tohle se otestovalo snadno, fakt to funguje bleskově, i při hromadném hodnocení.


Při importu lze nastavit náhledy 1:1. Tohle je velmi podstatná pomůcka a chválím ji velice. Ono to funguje při RAW formátu. Pouze Canon a Nikon přikládají do RAW náhledy 1:1, kdežto všichni ostatní je mají prťavé domršené. Zoner teď vygeneruje opravdu rychle plnohodnotný náhled, takže i na 4K monitoru ho vidím pořádně, na celé ploše. Tohle je věru skvělá novinky, hodná pochvaly.

Zoner si hodně zakládá na šablonách s kolážemi. To je utilitka jistě příjemná, tím sníš, že se šablony mohou měnit. Nezkoušel jsme to, ale je to zjevně něco jako šablona známá z tvorby fotoknih. Zajímavou novinkou jsou anotace – do obrázku lze vkládat textové a obrazové anotace. Prý je to v modulu Vyvolat, jak jsem bádal, tak jsem bádal a nevybádal, kde to v roletovém menu Nástroje (jak radí nápověda) najdu.


Ty náhledy RAW 1:1 jsou skutečně skvělé. Nicméně bych vítal skutečně praktická zlepšení, jako by byl rychlý výběr anebo při práci s maskami ve vrstvách měnit černou a bílou pomocí klávesové zkratky a ne klikáním myši: když to děláte celé odpoledne, máme opuchlou ruku. Tak snad příště, ale čekám na to sakra dlouho.