Aktuality, Fotografická technika

Pixel Google 4 a Pixel 4 XL

V lednu jsem tu recenzoval špičkový model Google Pixel 3XL. Špičkový, to je myšleno vážně – tento v podstatě nováček na scéně mobilů se zařadil do první ligy a konkuruje Samsungu, Huawei i iPhonu. Měl tu zvláštnost, že si vystačil jedním fotoaparátem, jedním objektivem, kdežto konkurence měla dva i tři. Včera představená čtyřka už má dva, tedy běžný slušně širokoúhlý a delší ohnisko s ekvivalentem 48 mm. Ještě dodejme, že prezentace novinky se zúčastnila i světová hvězda fotografie Annie Leibowitz, už dlouho fanynka mobilového fotografování.


Novinka přichází ve dvou verzích, Google Pixel 4 a Pixel 4 XL, kupodivu jen ve dvou verzích paměti, 64 a 128 GB. Nás zajímá fotografická stránka tohoto androidího mobilu, který ovšem umí všechno, co se od moderního mobilu čeká. Jeho hlavní fotoaparát je 12megový s objektivem F 1.7 s ekv. 28 mm (čip 1,55 palce) s fotodiodami 1,4 mikronu, má dual pixel technologii a optickou stabilizaci, druhý fotoaparát je 16 Mpx světelný F2.4, fotodiody 1 mikronu, ekv. ohniska 45 mm, taktéž stabilizovaný. Dvojice fotoaparátů je doplněna duálním flešem. Video je až 2160 pixelů na 30 fps. Selfie kamera má 8 Mpx, světelnost F2.0, 22 mm ekvivalent ohniska a fotodiody jsou 1,22 mikronu. Objektiv je bez autofokusu. Modely Google obyč a XL se liší rozměry, především.

Obrazové výsledky předchozích modelů byly vynikající a čekám, že výsledky této novinky nebudou horší. Z ohlášeních inovací je zajímavá astrofotografie, tedy focení hvězdné oblohy, a Super Resolution Zoom, což je digitální zoom. Pokrok doznala i technologie HDR, která už dříve vedla k vynikajícím výsledkům. Teď můžete pozorovat jak to leze, což je příjemný zážitek, soudě podle zkušeností mobilů a fotoaparátů, které tu už dříve zavedly. Rozšířeny byly ovládací prvky – při exponování lze táhlem projasňovat stíny. V praxi jde o velmi teoretickou možnost spíše laboratorní povahy – venku na sluníčku opravdu nevidíte toho tolik, abyste mohli nějakými táhly něco ovlivňovat. Podle prvních zpráv je vylepšená i technologie rozostření pozadí.
Google, stejně jako ostatní výrobci mobilů, jdou cestou nasazení velké výpočetní kapacity a velkorysého zpracování obrazu. Proto není akcentován RAW formát, bez něhož se vážné focení neobejde. Přístroje dovedou načtená data zpracovat lépe, než to dokáže běžný uživatel, tím spíš, když se používají triky jako je HDR s různou charakteristikou expozice, kombinace obrazu ze dvou fotoaparátů – začal s tím Huawei a přítomno je to i zde. Mobily Google mají pak tu příjemnou vlastnost, že výsledky jejich foto sekce jsou perfektní a cena přístroje se pohybuje někde na padesáti procentech špičkového Apple nebo Samsungu.