Fotografická technika

Peak Design Travel Tripod karbon

Můj kamarád Jiří do projektu vstoupil, ještě když to bylo ve stádiu crowfundingu a teď ho má doma, podstatně levněji než kdyby ho kupoval na krámě. Jde o karbonový stativ s hlavou, váží 1270 gramů, což je o 20 g víc než můj oblíbený Manfroto BeFree, je naprosto originálně řešený, pevný, nádherný a stojí 18 tisíc, pánbu mě netrestej. S tou cenou se musím vyrovnat hned na začátku. Za ty prachy bych si ho nekoupil. Ale Breitling hodinky taky ne, i kdybych na ně měl. Nebo Rolls Royce. Je to prostě drahé špičkové zboží pro lidi, kteří milují drahé špičkové zboží. Já mám iPhona 11 a taky bych mohl mít Samsunga za půlku a byl by nastejno. Takže tohle je pro úvod, abychom se mohli stativu věnovat a nezdržovali se nepodstatnostmi.


Zadání bylo, aby byl stativ o rozměrech a váze flašky s vodou do batohu. Váha souhlasí, rozměry jsou myslím menší. Jak vypadá vidíte na ukázce nahoře, nicméně pro pochopení, to podstatné, co mu propůjčuje osobitost, je ne-kulatý prořez nohou: jsou v podstatě trojúhelníkové.

Právě ten tvar umožní stativ splácnout do kompaktní hmoty. Ve stoji spatném opravdu vypadá jako flaška něčeho černého. V důsledku musel výrobce jít na aretaci pomocí klipsen. Ty jsou řešené tak, že jediným hmatem uvolníce všechny čtyři sekce. Ano, pořádný pevný stativ má mít jen dvě pohyblivé sekce, ale pak by neměl transportní výšku 39,1 cm při maximální výšce 152,4 cm.

Nohy jsou aretované při roztažení, ale snadno lze aretaci uvolnit. Tohle široké rozkročení ocení každý, kdo používá stativ ve volné přírodě na divokém terénu – a kde jinde takový stativ používat, jistě ne v ateliéru. Zde vidíte aretaci – a podivuhodné kolečko točítko.

To je zvláštnost tohoto stativu. Má kulovou hlavu, a ta je při transportu zatažená dovnitř, jako želva zatáhne hlavu do krunýře. Aby se hlava dala používat, je třeba ji povysunout:


Pak funguje bezproblémově; kulové hlavy rád nemám, ale musím uznat, že zrovna tahle opravdu drží. Prezentace je s použitím Olympusu MFT přístroje, nicméně stativ je tuhý dost na to, aby udržel i velkou DSLR FF zrcadlovku.


Stativ nabízí i milé drobné vychytávky, jakési pouzdérko s imbusovým klíčem (aspiruje na ztracení), ale taky něco jako stativ pro mobil. Je to schované ve středové tyči pod háčkem pro zavěšení zátěže a šikovně se to zaklapne nahoře do hlavy.


Stativ drží mobil i ve futrálu.


Když už jsme u zaklapávání, ta adjustace stativové destičky je taky perfektně vychytaná, líp než na Manfrottu i na Arca Swiss.

Shrnutí
Věcně nemám žádné námitky, ledaže ten futrálek s imbusem je náchylný ke ztracení a taky ty botičky dole (lze nahradit botičkami s bodci) mi přijdou trochu volné a tudíž ztratitelné, takže pozor na ně. Jinak je to bez výhrady nádhera. Jsou ovšem na světě karbony se stejnými vlastnostmi za půlku (taky za hodně, karbony jsou vždycky drahé). Je to holt Rolls Royce a kdo ho chce, nesmí nad cenou skuhrat.