Aktuality

Panasonic Lumix S1R

Dneškem vstupuje Panasonic do arény plnoformátových bezrcadlovek. Špičkovým modelem v této třídě je padesátimegový přístroj s šestimegovým elektronickým hledáčkem a stabilizací s intenzitou 6 EV.

Snímač tohoto přístroje má rozměry čipu 24 x 36 mm s rozlišením 47,3 megapixelů. Snímač nemá antialiasingový filtr (low pass).Je vybaven asférickými mikročočkami. V režimu Supervysokého rozlišení pořizuje osm záběrů v rychlém sledu a po následném složení nabízí obraz s 187 megapixely (16736 x 11168 pixelů). Při složení se eliminují vzájemně posunuté partie, takže pohybová neostrost je eliminována. Čip je stabilizován (pětiosá stabilizace) a výkon je 5,5 EV. Počítá se s duální stabilizací, tedy se synchronizací s dvouosou optickou stabilizací objektivů Lumix S. Duální stabilizace pak dosáhne hodnoty 6 EV. O měření a vyhodnocení vibrací se nestará jen gyroskopický senzor, ale také samotný snímač a akcelerometr. Pokud fotografové chtějí odhalit a odstranit zdroj či příčinu chvění, mohou využít speciální režim I.S. Status Scope, v němž se na displeji zobrazí míra chvění v grafické podobě, což umožní lépe odhalit jeho původ. Závěrka je stavěna na 400 000 cyklů. Umožňuje nastavit expoziční čas až 1/8000 s, což bohatě stačí i na hodně rychlý pohyb. Velkou předností je i mimořádně krátký synchronizační čas blesku 1/320 s.



Autofokus Podle tiskové zprávy je autofokus na bázi analýzy kontrastu a systému DFD (Depth From Defocus) založeném na analýze neostrosti – podle charakteristiky neostrosti systém pozná, kterým směrem má nastavit pohyblivý člen systému – smysl je v urychlení ostření. Tento systém používá Panasonic už několik let. Ostření dále vylepšuje chytrá prediktivní technologie Advanced Artificial Intelligence Technology, schopná rozpoznat lidi, kočky, psy a ptáky. Díky identifikaci objektu dovede systém lépe předvídat jeho pohyby a tomu přizpůsobit ostření. K lepšímu zaostření portrétů zase napomáhá systém rozpoznávání tváře, očí a zorniček. Při fotografování objektů v rychlém pohybu zvládá LUMIX S1R sériové snímání s frekvencí až 9 snímků za sekundu při jednorázovém zaostření, případně 6 sn/s s kontinuálním ostřením. V režimu 6K Foto pak lze jako jednotlivé snímky v JPG použít okénka videozáznamu pořízeného rychlostí 30 sn/s v rozlišení 18 megapixelů, v režimu 4K Foto pak až 60 obr/s v rozlišení 8 megapixelů.

Hledáček
Elektronický hledáček posunul hranici rozlišení – má 5,76 megapixelů, obnovovací frekvenci až 120 fps a poměr kontrastu 10000:1. Lze nastavit zobrazení 0,78x, 0,74x nebo 0,7x. Dotykový displej s úhlopříčkou 8,2 cm má rozlišení kupodivu jen 2,1 MPix. Je upevněný na tříosém kloubu, takže ho lze vyklápět a vyklánět při fotografování nebo natáčení na šířku i na výšku. Při fotografování nebo natáčení v šeru či zvěře ve tmě přijde vhod speciální „červený“ Noční režim, zesvětlený obraz na displeji pro focení např. noční oblohy (Live View Boost) a podsvícená tlačítka pro snazší orientaci ve tmě. Na horní straně se nachází podsvícený stavový displej.



Video Natáčí v rozlišení až 4K s rychlostí až 60/50p*1. Funkce High Speed Video umožňuje 2x zpomalený pohyb při 60 sn/s ve 4K, případně až 6x zpomalení ve Full-HD s frekvencí až 180 sn/s. Maximální délka záznamu ve 4K/60p je 15 minut, ve Full-HD není délka nijak omezená. Při přehřátí se kamera může z bezpečnostních důvodů zastavit. Záznam lze ukládat přímo ve fotoaparátu na kartě SD nebo XQD*2, případně externě pomocí plnohodnotného portu HDMI A. K dispozici je i linkový vstup pro 3,5 mm mikrofon a rovněž 3,5 mm výstup pro sluchátka. V případě potřeby je možné vylepšit zvuk pomocí mikrofonního adaptéru DMW-XLR1 v patici pro externí blesk. Do něj lze připojit profesionální mikrofony a další zdroje s konektorem XLR. Plnohodnotný HDMI konektor lze bezpečně přichytit k těle S1 přes přiložený adaptér a zabránit tak nechtěnému vytržení kabelu, či poškození konektoru.



Shrnutí:
Panasonic Lumix S1R nabízí ve většině zveřejněných parametrů technologické dosažitelné maximum pro současnou dobu. Padesátimegové rozlišení, 6 EV duální stabilizace, šestimegový hledáček, ergonomii jsme mohli odhadovat už podle vystavené makety na loňské Photokině: jde o nadupaný profesionální fotoaparát pro náročnou službu. Je to nový systém, má Leica bajonet a budeme zvědavi, jak se osvědčí aliance Leica – Panasonic – Sigma. Pro první nástřel nabízí Panasonic tři základní objektivy, v blízké budoucnosti přijdou další tři a uvidíme, jak to bude se Sigmou a Leicou. Podstatná ovšem bude zkušenost – pokud se naplní přísliby, nastoupila do ringu opravdu těžká váha.

Cena bude asi v první fázi problém, už vzhledem k tomu, že jde o nový syrový systém s omezeným výběrem optiky.
Lumix S1R – doporučená koncová cena 95 999 Kč.
Lumix S1R s objektivem 24-105 – 118 999 Kč.

O něco reálnější mi přijde cena 24megapixelového modelu:
Lumix S1 – doporučená koncová cena 64 999 Kč.
Lumix S1- s objektivem 24-105 – doporučená koncová cena 79 999 Kč.