Fotografická technika

Panasonic Lumix S1R – první dojmy

Nejsou to dojmy moje, na předvedení novinky byl v katalánské Barceloně Michal Houdek a ten mi své čerstvé poznatky telefonicky přetlumočil. Nebudeme si hrát na nějaké interview, nechme hovořit Michala Houdka:

Převládající dojem je důkladnost. Je to jistě největší aktuální bezzrcadlovka. Do očí bije množství tlačítek, ta jsou podsvícená a do je výborná věc. Pozoruhodný je i vyklápěcí displej, ten se opravdu dá vyklopit ve velkém rozsahu a hlavně – je velice odolný. Při předvádění mu dávali zabrat a on všechno vydržel.Velký důraz dávají na ostření. Je podporované umělou inteligencí, což v praxi znamená, že umí rozpoznávat zvířata, ptáky, lidi. Má eye focus, tedy umí se zaměřit na oko. Rozpoznávání tváří je už dnes známá věc. Tady jsem ale ocenil zajímavou vychytávku: autofokus zachytí obličej a poklepem na joystick skáče ostření z jednoho obličeje na druhý.

Šestimegový hledáček je skvělý. Má tři módy zvětšení. To je velice užitečné, protože obraz je při největším zvětšení tak velký, že s brýlemi se nedá obsáhnout celý a proto je výhodné si ho zmenšit.

Měli jsme k disposici hluboce předprodukční kusy, na trh mají ty foťáky přijít v březnu. Firmware měly O,7, čili hodně syrový. Při jednorázovém ostření autofokus fungoval svižně. Při průběžném ostření zaostřovací body poskakovaly a zdálo se, že AF hledá zaostřovací rovinu, ale pak při prozkoumání fotek byly všechny ostré. Tohle se ale určitě do finálního firmware vyřeší. Na ukázce přístroj s přídavným displejem.Zajímavé je snímání do vysokého rozlišení – pohyb snímače se využije k osminásobné expozici a vyjde z toho stoosmdesátimegapixelový RAW. Skládá se to vždycky do RAW, neumí to vygenerovat JPEG s vysokým rozlišením. To je docela zvláštní. Výsledné RAW soubory mají 360 MB, kdežto normální RAW 70 – 85 MB.

Fotky mohu těžko vyhodnocovat. Je zjevné, že i 6400 ISO je v pohodě. Hlavní úskalí zatím bude v optice – k disposici byl 70-200/4.0, který byl těžký jako canonská dva osmička. Nicméně duální stabilizace funguje, udržel jsem vteřinu z ruky. Obrazově výtečná je i nová padesátka F1.4, ovšem je to zase hodně velký a těžký objektiv. Sází se tu na důkladnost a výkon, určitě ne na malé rozměry a váhu.

Tolik tedy Michal Houdek z Barcelony. Své vám k tomu poví i ve svém videu.