Aktuality, Fotografická technika

Panasonic G90

Po třech letech uvádí Panasonic nástupce oblíbeného modelu G80. Ten je velmi úspěšný, ověnčený cenami, např. zlaté ocenění Dpreview. Jádrem je nový 20,3 megový snímač Dual Live MOS. Snímač je vybaven pětiosou stabilizací, ta se ocení hlavně při natáčení videa, jemu je zde věnována velká pozornost. Podle všeho má snímač těsnou příbuznost s dvacetimegovým snímačem špičkového a též veleúspěšného modelu G9. Ještě připomenu, že jde o systém MFT, tedy o Micro Four Thirds (17,3 x 13 mm), menší snímač než APS-C. Citlivost je v rozmezí 200 – 25600 ISO,zaostřovacích bodů je 49. Rozsah časů je od 60 sec do 16000 (elektronická závěrka). Sériové focení dosahuje rychlosti 9 fps. Stabilizace dokáže komunikovat i se stabilizovanými objektivy Panasonic, přizpůsobenými na duální stabilizaci. Ostření využívá systém „ostření z neostrosti“, kdy podle povahy neostrosti systém určí směr pro pohyb AF mechanismu. Samozřejmě tu nechybí skvělé skládání ostrosti do kompozitního obrázku. Přístroj nabízí i filtry a efekty, k dosavadním dvěma černobílým režimům při byl ještě L.Monochrome D s výraznými kontrasty.

Tělo je utěsněné proti prachu a vlhkosti. Ovládací kolečka jsou teď tři, dvě nahoře a jedno vzadu – to značně usnadňuje ovládání. Zlepšený je elektronický OLED hledáček, také 7,6 centimetrový výklopný a přetáčecí displej je OLED. Displej je dotykový s funkcí touchpad, lze tedy posouvat pohybem palce ostřicí bod i při snímání přes elektronický hledáček. Vestavěný blesk má dosah 6,5 metrů při 100 ISO, synchro je při 1/200 sec.

Video je až čtyři K, videisty zaujme možnost používat V-log křivku a také možnost zapisovat video na externí médium přes micro HDMI kabel. . Video má ale ořez 1,25x, to poněkud komplikuje život zejména při širokoúhlém snímání – fakticky se video snímá na jednopalcové ploše. Důležité jsou nové porty, lze dobíjet s powerbanky přes micro-USB (nikoli tedy USB-C), a ke slotu pro mikrofon přibyl i slot pro sluchátka. Rozměry nepatrně narostly na 130 x 94 x 77 mm, rozměrově se usadil mezi G80 a G90, zvětšil se hlavně úchop (grip) osazený tlačítky pro WB, ISO a korekci expozice. Je zde slot pro SD karty až po vysokorychlostní UHS-II. Váha je 536 g i s baterkou, klesla životnost na 290 fotek podle metodiky CIPA.

Názor Digineffu
Hodně bude záležet na ceně. Stávající G80 stojí i s objektivem 12-60 v korunách 23 tisíc, kdežto G90 bude stát 1200 dolarů a to v našich podmínkách po přepočtu vyšplhá nepříjemně ke 30 tisícům. To je zřejmě klíčová otázka příštího úspěchu tohoto modelu. MFT systém má nadále svoje příznivce a Panasonic může těžit z toho, že Olympus stěhuje výrobu z Číny do Vietnamu a na novinky je skoupý. Výhoda MFT je především ve vynikající obrazové kvalitě v kombinaci s malými rozměry a váhou optiky – třebaže APS-C modely Sony řady 6000 a Fujifilmy XT jsou také příjemně malé a lehké, fyzikální zákony nelze ohnout přes koleno, takže ten MFT systém prostě musí být příznivější. Každopádně je tento Panasonic G90 sympatický, vyšší rozlišení se jistě příznivě projeví na výsledku.