Čtvrtou verzi oblíbeného modelu E-M10 zveřejnil dnes Olympus. Jde o bezzrcadlovku stylisticky řešenou jako zrcadlovka – tedy má typickou kapličku na horní stěně. V ní je schovaný elektronický 2,4 megový hledáček. Snímač je CMOS formátu MFT Micro Four Thirds, to je více méně polovina formátu APS-C , respektive čtvrtina formátu kinofilmového okna 24 x 36 mm. To je plocha naprosto vyhovující k pořízení ostrých fotografií za běžného osvětlení, problémy nastávají až za nižších světelných hladin, v místnosti, v šeru, neřku-li v noci. Tolik tedy k MFT obecně – výhodou je malý rozměr těla a ještě výraznější je to u optiky. Objektivy určené pro tuto třídu jsou výrazně menší a lehčí než skla pro APS-C a FF.
Olympus OM-D EM-10 IV je v té nižší cenové kategorii (řada E-M5 je střed a E-M1 vysoká třída), novinka stojí 19 tisíc tělo v provedení stříbrný nebo černý. Předchozí model se dnes prodává především v kitu s objektivem 14-42 za třináct tisíc. S tímto objektivem půjde asi i dnešní novinka a těžko říct, jaká bude výsledná cena. Nějakou záhadnou cestou totiž E-M10 III jen tělo stojí 17 tisíc, tedy o čtyři tisíce míň než kit. Takže pokud nejste padlí na hlavu, koupíte kit, i kdybyste měli jeho objektiv dát Pepíčkovi na hraní. Nedokážu ale z toho odvodit cenu kitu nové E-M10 IV i se setovým objektivem, ale logicky by měla být víc než 19 tisíc a překulí se přes 20 tisíc. V tom vidím problém.
Čím se oba modely liší? Čtyřka je dvacetimegová, kdežto trojka a další předchozí modely mají 16 Mpx. Což je ve výsledku 500 pixelů na šířku a tři sta a něco na výšku navíc. Dobré, ale je třeba mít na paměti, že slabinou MFT systému je šum při nižších světelných hladinách a menší rozlišení znamená větší fotodiody, a leckdy i větší energetický zisk. Další výhodou je displej výklopný dolů na pořizování selfie. No… na selfie, když to musí být, je nejlepší mobil. Víc se mi líbí možnost nabíjet přes USB, to je velmi praktická věc, protože můžete nabíjet všude, kde uvidíte USB zástrčku… 🙂 . Nebo skoro všude, na ukázce dole je dobíjení z powerbanky přes USB kabel. Fajn je zlepšený průběžný autofokus a hlavně je prima vyšší frekvence sériového snímání, až 15 oken za vteřinu při použití elektronické závěrky. Jiné zásadnější novinky E-M10 nepřináší.