Aktuality, Fotografická technika

Olympus OM-D E-M1 Mark III

Ultimátní Oly, nebo – chcete li – nejlepší MFT Olympus, jaký kdy byl vyroben. Naprosto úchvatná mašina, shrnující vše, co si vzpomenete, že by ve fotoaparátu mohlo být. Kdo by to chtěl vzít hopem, řekl by, že je to loňský E-M1X s uříznutým gripem. Pravda je ale složitější. Tenhle foťák je lepší.

Jde tedy o bezzrcadlovku MFT s čipem 17,4 x 13 mm, tedy zhruba polovičním než je běžný APS-C formát. Má 20 mega, honí ho procesor TruePic IX. Rozsah ISO je do 25600, snímač je stabilizovaný. Jeho gyro senzor je ale nové generace, takže ve spolupráci s objektivy umožňující duální stabilizaci lze z ruky udržet 4 vteřiny i déle. Kromě toho můžete z ruky díky tomuto pohyblivému snímači pořídit padesátimegovou fotku – při pořizování dílčích snímků se využívá chvění ruky.

Displej je dotykový přetáčecí, jednomegový, hledáček je elektronický se 100% pokrytím, má 2,4 mega a subjektivně bude obrázek větší než na M1X. Rozsah časů je od 60 s do 1/32000 při použití elektronické závěrky. Mechanická závěrka má životnost 400 tisíc cyklů. Sériové focení má rychlost až 60 oken, samozřejmostí je dnes už klasické olympusí „focení do foroty“, ve vyrovnávací paměti se uloží až 2 vteřiny nepřetržité=ho snímání a po stisku spouště pak vyberete momentní snímek zachycující pro vás optimální fázi děje. Navíc umí i focus bracketing a výsledné fotky spojí do jednoho s ostrostí odpředu dozadu.

Přístroj má duální slot pro SD karty včetně UHS II a SDXC. Přes USB 3.1 lze foťák dobíjet anebo živit kabelem z powerbanky. Rozměry jsou 134 x 91 x 69 mm.

Přístroj doznal oproti předchozímu modelu množství vylepšení. Je nesmírně ovladatelný a lze ho přizpůsobit potřebám uživatele. Pěkně o tom na tiskové besedě vyprávěl náš přední fotograf přírody Rostislav Stach. Ten už před několika lety podobně jako jeho kolega Petr Bambousek přešel od full frame Canonu na MFT Olympus, takže mu podle jeho slov batoh zhubnul o jedenáct kilo. Jako příklad volitelnosti různých funkcí uvedl,že na jednom tlačítku má režim snímání 50 mega (volavka stojí a čumí do vody, jak vykládal doslova) a když vzletí, přepne na sériové focení s průběžným autofokusem (letovka volavky). Zde ji máte, foceno objektivem 300/4.0, převzato z jeho webu Fotolovy.cz.

Rosťa od loňska fotí EM1 X a prozradil milý detail: používá uživatelské pozice C1 až C3 (novinka už má čtyři) a aby si je nepopletl, má na foťáku nalepený tahák, aby věděl, co kde má… No ano, profesionalita se skládá i z takových fíglů.

Velmi si pochvaloval, že novinka je kompatibilní s veškerým dosavadním příslušenstvím, stejné jsou akumulátory, L destička na stativ atd. Pochvaloval si joystick pro přístup k zaostřovacím bodům. Ty lze redukovat na devět, takže přechody ze středu do rohu jsou bleskové (přičemž v činnosti zůstává i okolí těch bodů). Velmi chválil položku menu Moje nabídka. Zde poznamenám, že je kupodivu,že Oly přichází s takovou samozřejmostí tak pozdě. Tohle My menu je záchrana na přístrojích s pekelně složitými menu. Speciální chválu věnoval zaostřování hvězd. To bývá problém, zde je problém vyřešen.

Petr Bambousek v Kostarice
Petr byl s novým fotoaparátem v exotickém terénu a poslal odtud nádherné fotky, který byly na besedě vystavené. Najdete je i na jeho stránce zde. Tam je podrobný popis všeho, co s aparátem podnikal. Možná dostanete chuť pustit se do wildlife photography. Nebo taky možná ne… :-).


V záhlaví je snímek od Petra Bambouska.

Ještě dodám obecnou poznámku. Na tiskovce vystoupil šéf divize foto Olympusu Pavel Štorek. Popřel zvěsti, že by Oly chtěl omezit výrobu v této oblasti. Oly jede dál a slibuje tři novinky ročně. Budeme se tedy těšit. Tahle se rozhodně povedla. Výchozí cena je 47 tisíc za tělo.