Fotografická technika

Olympus 150-400/4.5 PRO

Málo chybělo a čekali jsme na uvedení tohoto utra objektivu dva roky. Olympus jeho vývoj prozradil už v lednu loňského roku a viděli jsme na tiskovce už jeho maketu (viz zde) a teď to tu máme. Jde o naprosto profesionální objektiv, který je očividně určen hlavně pro nejvyšší třídu fotografování v přírodě. Samozřejmě se počítá s nasazením na vlajkové lodi Olyho, na E-M1X. Díky duální stabilizaci až 8x s ním lze obstát i v horších světelných podmínkách.

Je to objektiv pro formát MFT, tedy prodlužovací faktor jeho ohniska je dvakrát. V základním nastavení jde tedy o ohnisko 300 – 800 a už to samo o sobě je něco unikátního při světelnosti F4.5 v plném rozsahu zoomu. Objektiv má vestavěný telekonvertor 1,25x, takže jediným přepnutím se ocitáme na snovém rozsahu 300 x 1000 mm. Objektiv spolupracuje s 2 x telekonvertorem MC-20 a pak jsme až na dvoumetru při cloně F11. Což zní divoce, ale výkonná duální stabilizace umožní i pak fotografovat s očekávatelnými výsledky.

Je to samozřejmě extrémní optický zázrak. Má 28 členů v 18 skupinách, pýchou soustavy je asférická čočka s nízkým rozptylem a velkým průměrem a čtyři členy mají super nízký rozptyl. Čočky jsou opatřeny nanovrstvami. Tělo je z hořčíkové slitiny. Délka je 314 mm a váha 1875 gramů – a jsme u jádra věci, malé rozměry a váha, to jsou hlavní přednosti celého systému optiky MFT a proto tolik lovců beze zbraní zaměnilo plnoformátové zrcadlovky (u nás Petr Bambousek a Rosťa Stach). Olympus mimo jiné i s ohledem na tento objektiv vydal novou verzi firmware, takže zavedl detekci ptáků pro autofokus. Já zažil Stacha při focení letovek a vím, že nic takového nepotřebuje, ale já a moje letovky… hodilo by se! 🙂 Podstatné je, že systém funguje i v režimu Pro Capture: to je ta vychytávka, že po namáčknutí spouště se nafocená série průběžně ukládá do vyrovnávací paměti (buffer) a teprve po domáčknutí se uloží snímky v bufferu zachycené. V tomto systému se takřka nedá vhodný okamžik propást.

Oly přišel letos v létě s objektivem 100-400/5.0-6.3, i to je skvělý objektiv, ovšem výkonem a také cenou je jinde, stojí 35 tisíc, kdežto cena novinky přesahuje sedm tisíc dolarů a u nás bude stát 186 tisíc. Však ale říkám, že je to totálně profi věc. Vzdáleně mi připomíná Canon EF 200-400/4.0 IS, ten stojí tři sta tisíc. O důvod víc, proč jít do Olyho… 🙂