Aktuality, Fotografická technika

Olympus 12-45/4.0 Pro

Souběžně se špičkovým modelem E-M1 Mark III Olympus uvedl i základní objektiv třídy Pro. Možná vás překvapí, že pročko má světelnost F4.0, takto taxované objektivy jsou vždycky F2.8. Dominantní vlastností tohoto objektivu, kromě špičkové kresby a odolnosti proti nepřízni počasí se malá váha. Pouhých 70 mm dlouhý zoom s rozsahem odpovídajícím 24 – 90 mm plnoformátového objektivu váží pouhých 245 g. Objektiv má 12 členů, i to je podivuhodně málo, z nich je osm speciálně broušených anebo ze speciálních optických skel, to vše opatřeno antireflexní vrstvou ZERO.

Největší clonu má F22, ostří od 12cm (od roviny čipu). Ostření je vnitřní, při zoomování se prodlužuje. Závit pro filtr je 58 mm.

Hlavní předností systému MFT, reprezentovaném výrobky Olympus a Panasonic je malá váha optiky při zachování perfektní kresby. To je třeba ocenit zvláště v dnešní době, kdy si někdy myslím, že se výrobci zbláznili a doslova nás omračují objektivy vhodnými spíš jako nářadí do posilovny. Nový objektiv podporuje moji tezi, že v kategorii vážně míněných fotoaparátů MFT prezentuje to, co byly před třiceti lety kinofilmové přístroje, kdežto plnoformáty nastoupily po středoformátu 6×6 cm jako formát profesionálů.