Aktuality, Fotografujeme

O focení demonstrace na Letné

V sobotu se chystá repríza letenské demonstrace Milionu chvilek pro demokracii. Taky tam půjdu a zde je pár postřehů z minulé, červnové demonstrace.

Taková základní poučka pro focení podobných událostí je zásada Celek – polocelek – detail. To mě učili staří bardi fotoreportáže, kteří to měli od ještě starších bardů. Vychází se z předpokladu jakéhosi seriálu, že z akce vzejde fotoreportáž. Celek, ten ovšem předpokládá vhodné stanoviště. Tohle je brané ze střechy… uznávám, že není úplně jednoduché se tam dostat. Každopádně cílem toho celkového obrázku je zachytit množství. Tato fotka je širokoúhlým objektivem a je to dokonce panorama složené ze tří fotek.


Nicméně efektu množství dosáhneme i dlouhým ohniskem – to nám komprimuje prostor. Dlouhý transparent je kompoziční dominanta fotky.

Delší ohnisko zde umožnilo zasadit akci do kontextu – ani si neuvědomíte, jak je ten Hrad od Letné blízko.

Pro akční fotku mám rád ohnisko 28 mm – na plnoformátu; pokud máte APS-C, tak úhel záběru odpovídá základnímu setovému objektivu 18-55 na jeho kratší straně. I tento relativně levný objektiv je velmi dobrý pro akční fotografii.


Hodně krátké ohnisko, zde 15 mm, nemusí být vždycky k užitku. Každopádně je třeba být hodně blízko dominantnímu motivu, zde je to muž s nasazenou maskou na hlavě. Nicméně i potom je v záběru příliš mnoho lidí a vytrácí se kompozice, řád.

Můžete to považovat za srabárnu, ale nakonec je nejvýhodnější střední teleobjektiv (portrétní ohnisko), zde 85 mm na plnoformátu. Dobře se zachytí výrazy obličejů a tím i atmosféra děje.

Závěrem ještě postřeh psychologický… Kamarádka se vrátila z New Yorku a fotila tam demonstraci. Ptala se lidí, zdali jim to focení nevadí. Kdepak, odpovídali, jen foťte a dávejte to na Facebook. Pak bude ten náš protest účinnější. Je to logické, ale člověk si to hned neuvědomí.