Aktuality

Nokia 9 PureView

K novinkám na Mobile World Congress v Barceloně patří i unikátní nová Nokia. Ta se chlubí dokonce pěti fotoaparáty s ohniskem ekv. 28mm, podepsanými Zeissem! Tak to tu ještě opravdu nebylo.Na ukázce vidíme pět objektivů, světlý modul, to je samozřejmě LED flash a ten tmavý má za úkol zachytit další informace o hloubce scény. Není to le tak, že by každý z těch pěti fotoaparátů měl jiné ohnisko, všechny mají opravdu ekv. 28 při světelnosti F1.8. Obraz snímá všech pět modulů naráz a Snapdragon 485 zpracovává informaci simultánně. Dva moduly jsou barevné tři černobílé – kombinaci barevného a černobílého začal Huawei, posléze ten koncept opustil a teď se objevuje znovu v této neobyčejné Nokii.
Výrobce slibuje doposud nevídanou kresbu a hlavně dynamický rozsah, který by měl dosáhnout 12,4 EV. To je hodnota dosahovaná u zrcadlovek. Lze odhadovat, že tu půjde o automatické HDR, přičemž první informace se zmiňují i o focus stacking, tedy o skládání obrazů zaostřených na různou rovinu ostrosti. Informace o prostoru je uložena uvnitř obrazu jako samostatný datový blok. To umožňuje pozdější editaci v softwaru Google Photos, kdy půjde měnit bokeh na už pořízeném obrázku.
Zajímavostí je i detekce stativu – když senzor zjistí stabilní pozici, dokáže prodloužit dobu osvitu i na deset vteřin. Nokia při vývoji systému spolupracovala s Adobe , tudíž podpora bude zahrnuta i do mobilní verzi Lightroomu. Přístroj má 6GB RAM a 128 GB prostoru pro data. Poslední zajímavost – přístroj bude stát 700 dolarů a bude mít omezený počet kusů. Jakmile se vyprodá, už bude nedostupný. Co k tomu dodat? Jestli je to obchodní trik, tak ho půjde použít jenom jedou… Koncept je to zajímavý, jde se zřejmě cestou Matky přírody, která vymyslela složené hmyzí oko.